Rozhodnutí Výboru Regionální rady je dalším důsledkem vlekoucích se problémů na straně generálního dodavatele stavby, který musel již před časem spolupráci s Boii ukončit. Projekt tak rozhodně nebude hotov do konce kalendářního roku, což byla jedna z důležitých podmínek přiznání dotace.

Stále plni odhodlání

Co tato situace pro spolek i pro celý projekt znamená a jaké důsledky přinese?

Keltský skanzen staví v Nasavrkách nezisková organizace Boii, z. s., která zde působí již 12 let. Ačkoliv se tomuto unikátnímu projektu tak trochu lepí smůla na paty, spolek Boii se nevzdává a pracuje na dokončení keltské vesnice. Aktuální rozhodnutí o tom, že Výbor Regionální rady neprodlouží termín realizace projektu je ale pro všechny ve spolku velmi nepříjemná zpráva.

„S dotací jsme počítali, bylo to celkem přes sedm milionů korun. Teď už je bohužel jasné, že do konce roku nemáme šanci celý areál dokončit a dotaci tedy nebudeme moci čerpat," říká Lukáš Blažek, předseda spolku Boii.

O dotaci přichází organizace zaviněním generálního dodavatele stavby, společnosti ABK-Pardubice, a.s. Tato firma se dostala do potíží s finančním úřadem a neziskovce letos na podzim oznámila, že nebude schopna ve stavbě pokračovat.

„Generální dodavatel nás velmi poškodil. Čekali jsme, že se mu podaří situaci vyřešit. Ostatně i to je jeden z důvodů, který nás vedl k tomu, abychom požádali o prodloužení dotace," pokračuje předseda spolku Boii Lukáš Blažek.

Neziskovka Boii přesto napjala veškeré síly, aby našla náhradní řešení, a sami dobrovolníci říkají, že varianta skanzen v Nasavrkách nedostavět nepřipadá v úvahu. Nyní spolek hledá cestu k tomu, jak projekt dokončit i bez evropských dotací.

Pomoc je vítána

„Musíme to zvládnout sami, bez dotace, za pomoci partnerů. Velmi si vážíme toho, že už teď nám řada jednotlivců i firem pomohla! Za projekt skanzenu se postavily například některé velké, zejména stavební firmy, které nás podpořily materiálními dary. Darováním dřeva projekt podpořili vlastníci lesů v regionu. Oceníme teď jakoukoliv pomoc, například v podobě stavebních materiálů, práce či finančního příspěvku," dodává závěrem Lukáš Blažek.

Důkazem toho, že projekt žije, byla i stavební činnost, která ve skanzenu probíhala i v uplynulém týdnu. (af, man)