Chrudimský místostarosta Roman Málek, jehož úkolem je sehnat pro město evropské peníze, je o tom přesvědčen. „Třeba v oblasti cestovního ruchu se dá říci, že na obdobi let 2007-2013 je teoreticky pro turistickou oblast Chrudimsko - Hlinecko přibližně 350 milionů korun. Ty jsou jak pro obce, podnikatele, tak i pro neziskové organizace. Může se to zdát hodně, ale třeba Hlinsko má záměr o rozvoj lyžování za 34 milionů, Hotel Jezerka chce na dostavbu kongresového centra 42,5 milionu, město Luže požádá na hrad Košumberk o 34 milionů. Chrudim potřebuje na rekreační lesy 16 milionů a na rekonstrukci kostela svatého Josefa 50 milionů. Všichni do této chvíle rádi říkali: vše zaplatí Unie. Opak je pravdou,“ je přesvědčen Roman Málek.

Kdo by nechtěl peníze z evropského regionálního programu, který bude vyhlášen příští pondělí? Města a obce žádají Evropu o pořádný balík. Zaměřují se hlavně na rozvoj cestovního ruchu a vybudování zázemí k aktivnímu odpočinku.

Chrudim chce vybudovat na Podhůře centrum pro turisty, cykloturisty i vyznavače koňské stopy. Za evropské peníze by ráda rekonstruovala kostel svatého Josefa, ve kterém chce vybudovat turisticky atraktivní muzeum barokní sochy. Pokud se jí podaří Unii přesvědčit, lidé se mohou dočkat otevření klášterních zahrad jako centra odpočinku.

Město Hlinsko potřebuje od Evropy asi čtyřicet milionů korun. „Rádi bychom vybudovali další běžecké trasy a u sjezdovky osvětlený ovál pro profesionální sportovce i veřejnost. Areál by měl mít využití celoročně,“ uvádí starostka Hlinska Magda Křivanová.

Skuteč chce díky evropské dotaci zatraktivnit koupaliště. „Rádi bychom instalovali nové vodní prvky, zavedli projížďky na koních a podobně,“ říká starosta Pavel Novotný. Spoustu plánů mají i v Heřmanově Městci. Třeba rekonstrukci lesních cest mimo katastr města. Město má mimo své území asi 350 hektarů lesů, na něž bude potřebovat 10 milionů. V plánech je také rekonstrukce Malého náměstí či budovy městské radnice. Ve Slatiňanech si zase chtějí posvítit na vytápění budov.