Žena má zájem o týdenní pobyt „last minute“ někde na italském pobřeží Jaderského moře. Žádá autokarový zájezd pro čtyři osoby, s odjezdem o dva dny později. Ten je však v nabídce jeden jediný. Cena přijatelná, lokalita vhodná i pro pobyt s dětmi. „Ano, bereme,“ zazní záhy, po kráťoučké poradě s manželem.

Smůla

Pracovnice se pouští do vyplňování nezbytných formulářů. Rodná čísla, bydliště, čísla občanského průkazu. Manžel mezitím odpočítává připravené peníze. Klapot klávesnice přerve náhle zařinčení telefonu. „Aha… Dobře, tak to se nenechá nic dělat,“ odpovídá telefonnímu sluchátku pracovnice cestovky.

Manželé se na sebe rychle podívají s tázavou obavou. Žena za přepážkou konečně pokládá sluchátko a omluvně krčí rameny. „Italové odřekli část kapacity. Je mi líto. Ale nebojte, určitě vybereme něco jiného,“ uklidňuje dvojici. Při objednávání zájezdů na poslední chvíli se teď musejí zákazníci obrnit trpělivostí.

Chceme dál!

Nižší cena je vykoupena nejistotou, situace se rychle mění. Zdá se, že v případě Itálie to nyní platí dvojnásob. „Byrokratické novinky, týkající se zejména cestování s dětmi, odradily část zákazníků od cesty na pobřeží Chorvatska. Itálie je teď skutečně hodně žádaná,“ potvrzuje Ivana Jakubíková z chrudimské cestovní agentury. Žena pracuje v oboru už od roku 1991, může tedy srovnávat. Nároky klientů z Chrudimska se za ty roky hodně změnily.

Stále větší zájem je o letecké zájezdy. „Lidé se vydávají stále dál a dál. Od blízkých destinací se zájem přesouvá i k dovoleným v Egyptě, Tunisku nebo v Turecku. Nedaleká teplá moře jsou ovšem stále žádaná. Populární jsou každoročně i pobyty v Řecku,“ upřesňuje Jakubíková.

Velký zájem o „last minute“ pobyty na italském pobřeží zaznamenala i Barbora Tinglová z hlinecké cestovní agentury BBS. „Tahle země je blízko, její pláže jsou vyhlášené pozvolně se svažujícím dnem, jsou tedy ideální pro rodiny s malými ratolestmi,“ vysvětluje Tinglová.

Představu o atraktivní a cenově dostupné dovolené si stále častěji lidé spojují i s pobytem v Bulharsku. „Teď jsem třeba prodala letecký zájezd pro dvě osoby k Černému moři za 19 tisíc korun. Kromě letenek obsahovala cena i ubytování se snídaněmi. Přitom ceny na Bulharském pobřeží zůstávají stále velmi příjemné,“ doplňuje Barbora Tinglová z hlinecké cestovky. „Co se Itálie týká, nejbližší termín s autobusovou dopravou pro celou rodinu máme volný ode dneška za týden,“ uzavírá Tinglová.

Hurá za zábavou

Heřmanoměstecká zaměstnankyně cestovní kanceláře Camp Tour Jarmila Novotná se také vrací k dovoleným na italském pobřeží. „Naše cestovka se mimo jiné právě na italské pobyty specializuje. Letošní sezóna se zatím vůbec nevyvíjí špatně. Uvažovali jsme předběžně také o rozšíření nabídky směrem do Chorvatska. Nakonec jsme ale rádi, že jsme do toho nešli. Část lidí totiž skutečně odrazují vzpomínané úřední komplikace,“ dodává Novotná.

Zástupci cestovních kanceláří shodně potvrzují i další ze zákaznických trendů: většina lidí se chce u moře bavit. Vyhledávají proto stále častěji rušnější letoviska, neváhají si na místě připlatit ani za mnohé doplňkové služby. Potápění, létání v závěsu pod padákem za motorovým člunem. Jízda v toboganu, cyklistické výpravy do okolí, účast na rybářských výpravách nebo ochutnávka plodů moře ve stylových hospůdkách. I to je dovolená!