Pomohou tablety a výtažek zeleného čaje?

Už dlouho se snažím zhubnout. Ale jelikož mám alespoň podle BMI váhu ideální i když já se stále necítím, chci ještě nějaký kilogram shodit. Chci se zeptat na přípravky v tabletách, obsahují výtažek ze zeleného čaje. Pomůže to?

Čtenářka, Výprachtice

Obecně se dá říci, že pití zeleného čaje je příznivé pro organismus. Prokazuje to i tradiční čínská medicína.

Jenže ve skutečnosti se k zelenému čaji dostaneme málokdy a výtažky v tabletách už nemají s původním zeleným čajem společného nic. Pravý zelený čaj se vyznačuje tím, že jde o sušené celé čajové lístky, nedrcené a neupravované. To proto, že takový způsob sušení brání oxidaci a neznehodnocují se některé látky. Listy čajovníku se musí sušit brzy po sběru, čímž se proces oxidace zastaví. Jakmile však jsou již lístky čajovníku rozdrceny, nejde o zelený čaj, ale o tzv. oolong tea, který je někde uprostřed mezi zeleným a klasickým černým čajem.

Podobné znehodnocování léčivých složek zeleného čaje vzniká při tabletování, kdy se logicky nelze obejít bez rozdrcení čajových lístků. Jenže tablety ze zeleného čaje jsou komerčně úspěšné, a proto se vyrábějí. Lidé mají zkrátka zelený čaj spojený s hubnutím a nezajímají se o skutečný efekt. Na vzniku této pověry se podílel např. německý Ústav pro výzkum výživy, kde prováděli pokusy na myších s epigalokatechingalátem (EG CG), což je koncentrovaný extrakt ze zeleného čaje. Tato látka podporuje oxidaci tuku, takže teoreticky může pomáhat odbourávat tuk.

Jenže ve skutečnosti je to jinak. V Japonsku měřili reálný efekt a zjistili, že pět šálků čaje denně spálí přibližně 70 kalorií. To je jen o něco více, než kolik energie dodá našemu tělu půl kolečka salámu. Redukční efekt zeleného čaje tedy doopravdy existuje, ale z praktického hlediska je zcela zanedbatelný.

Nikdy nevěřte nikomu, kdo tvrdí, že zhubnul a že nezměnil stravovací návyky. A už určitě ne tomu, že se dá zhubnout pomocí tablet, které obsahují znehodnocený zelený čaj. Ale skutečný zelený čaj je ideálním nápojem, který by člověk měl pít během redukční diety. Pije se neslazený, takže nedodává zbytečné kalorie. Naopak vám to „půlkolečko salámu“ denně odpočítá. Navíc ho lze konzumovat horký nebo nechat vychladit a mít ho jako nápoj studený. Zelený čaj má jemnou chuť a proti klasickému čaji obsahuje méně kofeinu. Pozor, nemluvím teď o komerčně vyráběném čaji, který se prodává v plastových lahvích, často je uměle dochucován, konzervován a přislazen. Takový čaj má přibližně stejnou hodnotu jako tabletky s výtažky zeleného čaje z hlediska hubnutí a zdravé výživy je k ničemu.

Vaše dotazy pro dr. Středu posílejte na adresu redakce nebo přímo na dr.streda@gmail.com.