Dělníci v těchto dnech pokládají nové ocelové potrubí pro přívod vody od Sečské přehrady k nedaleké vodní elektrárně. Staré dřevěné roury byly v havarijním stavu a nebylo možné je již dále opravovat. Kousek dřevěného potrubí, které bylo vystavěno za druhé světové války, je nyní umístěn před vodní elektrárnou Na Bělidle.

S odstraněním starých rour nebyly žádné problémy. „Původně jsme chtěli potrubí pouze opravit. Jeho stav byl nakonec ještě horší, než jsme předpokládali. Jsme rádi, že jsme se do toho pustili,“ shrnul akci Jiří Krušina z firmy Elektro Pro, která je vlastníkem přivaděče a vodní elektrárny.

Celkové náklady na rekonstrukci systému vedení a využití vody z přehrady se vyšplhají na sedmdesát milionů korun. „Do konce října bude hotový přivaděč a elektrárna by měla znovu začít fungovat do konce února příštího roku,“ vysvětluje Krušina.

Dřevěné potrubí se snažili zachovat zástupci občanského sdružení Altus. „Památka slouží jako turistická zajímavost regionu Železných hor a myslíme si, že by měla být pod ochranou státu,“ argumentoval jeho předseda Martin Benák.

Ministerstvo kultury se však rozhodlo neprohlašovat technický unikát za kulturní památku. „Kolem roku 1982 bylo původní dřevo nahrazeno novým a nekvalitním, šlo tedy jen o repliku původního potrubí,“ řekl Krušina.

I to bylo jeden z důvodů, proč ministerstvo potrubí za památku nakonec neprohlásilo .

(les)