Lidé si tu mohou nechat například změřit krevní tlak, bezplatně a anonymně se otestovat na vir HIV nebo tu pracovníci Hamzovy léčebny na Luži-Košumberku vyšetřují plochost nohou na tenzometrické desce.

JEHLY SI NEVŠIMNU
„Mně to nikdo neřekl, chci to vědět čistě ze zvědavosti a také bych chtěla v budoucnu darovat krev,“ říká Martina Černá, když odchází s čerstvým vpichem na předloktí od stanoviště, kde si lze nechat zjistit krevní skupinu.

Usedám na uvolněné místo. Zdravotní sestra si rovnou chystá jehlu a stříkačku k odběru. Možná to je důvod, proč se sem nikdo nehrne. Ale její kolegyně se ihned ptá na mé jméno a rodné číslo. Než to ze sebe vysoukám, jehlu už mám v žíle a vzorek odebraný. „Ani jste si nevšiml, že?“ směje se sestřička. Za hodinu si jdu pro výsledky.

Jak se proplétám chumlem lidí, najednou se mi v ruce ocitne maketa mužského šourku z gumy. Překvapeně vzhlédnu, stojím u STK pro chlapy.

MANUÁL PRO CHLAPA
„Nádory varlat postihují muže už od patnácti let a nebolí. Většina mužů nad tím mávnou rukou a nechodí na pravidelná vyšetření, proto tu máme maketu varlat a učíme je, jak se samovyšetřit. Stačí jednou měsíčně ideálně po koupeli,“ vysvětluje mi ředitelka nadačního fondu Petra koukala Kamila Lukášková, zatímco na maketě po hmatu nacházím cizí výrůstky fiktivní rakoviny.

„Hlavně při samovyšetření nic cíleně nehledejte. Psychika zapracujete a ovlivní to, co tam hmatem naleznete,“ radí mi Lukášková. K tomu dostávám Manuál pro údržbu chlapa.

„Je to analogie k servisu auta. Když chlapovi zabliká kontrolka v autě, hned jede do servisu. Když ale začne cítit něco sám, tak s tím k lékaři nejde, je to hrdina. Proto děláme tuto osvětu, aby se muži nestyděli a třeba si i zachránili život,“ dodává ředitelka nadačního fondu.

Kolem přistávací plochy pro vrtulníky na zahradě nemocnice se vine trasa Běhu naděje. Účastní se jej malé děti i dospělí. Výtěžek z dobrovolných příspěvků do veřejné sbírky pořadatelé věnují na prevenci onkologických onemocnění.

LEPICÍ PÁSKOU K ÚLEVĚ
Jak mi ukazuje fyzioterapeut Radek Vojnar z Hamzovy léčebny, proti bolesti svalů a kloubů lze bojovat i lepicí páskou. Tu, kterou používá on, není jen tak obyčejná kancelářská pomůcka, ale je vyrobená ze speciálního, elastického materiálu.

„Není to žádná chemická věc, která by pronikala přes kůži, ale čistě mechanická záležitost, která využívá elastického tahu, aby ulevila svalům nebo zlepšila prokrvení,“ vysvětluje fyzioterapeut princip takzvaného tejpování.

Speciální lepicí páska (anglicky tape, odtud tejpování, pozn. Red.) sval sice stáhne, ale neomezí jeho pohyb a funguje 24 hodin klidně po celý týdeni díle, dokud se z kůže nesloupne. „Můžete se s ní i koupat. Jen doporučuji si ji nalepit minimálně hodinu před kontaktem s vodou nebo až po ní,“ radí Radek Vojnar.

Rovnou se jej ptám, zda páska přilepená na kůži netrhá chloupky. Trhá. Proto se doporučuje kůži před zatejpováním oholit.