Pro většinu z nás není nic nového, že k létu patří pravidelný pitný režim. Jedni se tím řídí, jiní zavlažují organismus jednoduše, až když už mají v krku sucho jak na Sahaře. To je každého svobodné rozhodnutí. Ale jak je to s domácími mazlíčky kteří jsou odkázáni na naši péči? Jak chlupáčům zpříjemnit horké dny a na co si dát v letním období v souvislosti se zdravím zvířete pozor?


Pít ano, ale ne ze špinavé kaluže

„Psi se napijí kdykoli mají chuť a kdykoli potřebují. Samozřejmě, že v létě vody potřebují více,“ poznamenal veterinář Eduard Wagner z Čáslavi. Zřetel bychom podle něho měli brát také na velikost a rasu psa. Pudlovi stačí půl litru vody za den, kdežto doga se s chutí napije i několika litrů.

Zároveň upozornil i na to, že není vhodné psa v přístupu k vodě omezovat, ale také je nežádoucí ho do pití nutit. „Psa nebo kočku těžko přesvědčíme, aby se šel na povel napít, ale určitě by měli mít přístup k čerstvé vodě po celý den,“ zmínila čáslavská veterinářka Pavlína Pánková Váňová.

Rozhodně by se měli psi napájet pouze zdravotně nezávadnou vodou a hlavně se vyvarovat pití ze špinavých kaluží. „Z nečisté vody může lehce vzniknout bakteriální infekce, projevující se nechutenstvím a průjmem,“ vysvětlil veterinář. Těmto chorobám lze však předcházet standardní vakcinací.

„Nejnebezpečnější z nemocí je například leptospiróza. Pokud zvíře není očkováno, choroba se léčí velice obtížně a končí ve vysokých procentech smrtí,“ přiblížila veterinářka.

Kromě nemoci hrozí i trvalé následky

„U koček platí totéž. Když jsou zvířata v teplém prostředí, jejich organismus vyžaduje také přísun více tekutin,“ dodal Eduard Wagner.

Nejhůře tepla snášejí domácí mazlíčci, kteří jsou zvyklí na stabilní pokojovou teplotu a najednou se ocitnou ve třicetistupňovém vedru. Potom hrozí přehřátí celého organismu a následné onemocnění. To může dokonce zasáhnout i srdce a nervový systém.

Ochlazování musí být důkladné

Případné přehřátí by se mělo řešit podle slov veterináře důkladným zchlazením. „Takže ne pokropit, aby voda zůstala na srsti. Zvířátko se musí namočit tak, aby voda pronikla až ke kůži.

„Nesušíme ho. Jak se totiž voda odpařuje a schne, tak zároveň klesá vnitřní teplota zvířete,“ zdůraznil Eduard Wagner.

Z odpovědí pejskařů v anketě vyplývá, že jejich domácí mazlíčci si rozhodně nemusí na nedostatek vody ani jiné péče stěžovat.

V restauraci obslouží i psy

Vstříc vyjdou pejskům i v restauračních zařízeních. Pro personál není problém na požádání zdarma přinést misku s vodou.

„Jsme tomu nakloněni, jelikož jsme tady všichni majitelé psa,“ podotkla jedna ze zaměstnankyň kutnohorské pizzerie U Šneka Pohodáře.

Pro pejskaře je tedy příjemným zjištěním, že některé podniky dokonce tolerují psy nejen na venkovních zahrádkách, ale i uvnitř zařízení.

Radka Hrubá