Město se ovšem postaralo o šťastnější konec, dříve zchátralý dům č. p. 87 kompletně zrekonstruovalo a přineslo mu zpět původní krásu.
Třípodlažní částečně podsklepený objekt se sedlovou střechou, ve výrazně zdobném stylu eklektického historismu, má dlouhou historii. První zmínky o něm pocházejí již z roku 1783.

close Dům číslo popisné 81 v Chrudimi info Zdroj: Marek Nečina zoom_in

NĚKOLIK LET PRÁCE

Před rekonstrukcí, kterou město provádělo v etapách od roku 2012, však byl objekt v neutěšeném stavebně-technickém stavu.

„Dům potkal osud velmi typický pro 20. století. Po tragédii holokaustu a po válce dům přešel do majetku města a vznikly zde městské byty, v přízemí byla také prodejna partiového zboží a textilu. Za minulého režimu pak dům značně zchátral," říká starosta města Petr Řezníček.

Některé prvky objektu byly za hranicí své životnosti a neplnily svoji funkci, v některých případech byl stav dokonce havarijní.

„Kondice objektu tedy odpovídala jeho stáří a faktu, že poslední větší opravy byly na domě prováděny kolem roku 1960. To jsme museli změnit," dodává starosta Řezníček.

PRVNÍ BYLA STŘECHA

Počátky oprav v roce 2012 měly zajistit střechu objektu, a to kompletně včetně zpevnění krovu a celkové výměny střešní krytiny, úplné rekonstrukce se dočkaly i klempířské prvky na střeše.

Náročné stavební úpravy se v další etapě v roce 2015 zaměřily zejména na celkové odvlhčení objektu, rekonstrukci kanalizační přípojky, drenáž dvora a navazujících prostor v Široké a Lázeňské ulici.

DÍLO ZA 14 MILIONŮ

V poslední, letošní, etapě oprav dostal dům novou plynovou kotelnu včetně rozvodů a radiátorů, nová špaletová okna, došlo k dílčím úpravám rozvodů elektroinstalace a vodovodu a zejména pak k opravě historické fasády včetně výrazných zdobných fasádních prvků.

Náklady na rekonstrukci i se stavebním dozorem a dalšími položkami ve všech etapách vyšly na téměř 13 900 tisíc Kč včetně DPH, město ji kompletně hradilo ze svého rozpočtu.

Aleš Prokopec, oddělení vnějších vztahů Městský úřad Chrudim