Hradní zdi už opustily tři desítky lidí, kteří žijí v bytech a domech ve Skutči. Na Rychmburku pobývá desítka klientů, kteří by měli získat nové bydlení v rodinných domcích v Předhradí nejpozději do roku 2021.

Petice v Hlinsku

Lidé ve Skutči byli k duševně nemocným lidem mnohem tolerantnější než v Hlinsku, kde před čtyřmi lety kolovala petice a získala dva tisíce podpisů. Zřejmě se na tom podepsala zvěst o tom, že se stěhování týká těžce psychiatricky nemocných lidí, a to zejména schizofreniků.

„Všichni víme, co zaléčená pacientka trpící schizofrenií způsobila ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Nebuďme lhostejní k této situaci a nedovolme, aby tito pacienti byli umístěni do našeho města,“ stálo v jednom z doprovodných dopisů.

Na odporu nic nezměnil ani krajský radní pro sociální činnost Pavel Šotola, který v Hlinsku žije, lidé si stáli na svém. K záměru transformace se nakonec postavila souhlasně Skuteč, kde duševně nemocní žijí už pátým rokem. Centrum denních aktivit bude slavnostně otevřeno v pátek ve skutečské Tyršově ulici.