Smíšená cyklistická družstva zdravých a handicapovaných společně vyrazí na 2222 km dlouhou trasu napříč Českem a Slovenskem, aby tak dali jasně najevo, že mohou fungovat jako jeden tým. A to i v extrémních podmínkách. Závod se pojede non-stop čtyři dny a čtyři noci!

Léčba je drahá

Handy cyklo maraton ale není ani tak závod, jako spíše pouť lidí dobré vůle. Týmy nejedou za sebe. Jsou patrony člověka krátce po úrazu nebo nemoci, která je upoutala na vozík. Letos pojedou za 15-ti letou Terku Vargovou z Chrudimi. V jedenácti letech ji lékaři diagnostikovali nádor na mozku. Během léčby Terezka podstoupila dvě složité operace mozku, radioterapii a dva typy chemoterapie. Při druhé operaci ochrnula na pravou polovinu těla. Dnes používá vozík, chybí jí jemná motorika, učí se mluvit, číst, psát, počítat a podstupuje velmi drahou a speciální neurorehabilitaci v Adeli. „Terka je opravdu velká bojovnice, plná energie a chuti do života," říká Filip Novotný – tiskový mluvčí CAA a člen doprovodu.

Jedinečná možnost setkat se s týmem a Terkou Vargovou je v úterý 15. července od 17 hodin na náměstí v Chrudimi. Setkání se uskuteční v rámci společného tréninku na maraton 111 hodin.

Složení týmu

Tým pojede ve složení: Honza Kubelka (kapitán) na horském kole, zrakově postižený horolezec Honza Říha se svým vodičem, extrémním běžcem a lezcem Martinem Střelkou na tandemu, handicapovaný reprezentant TJ Luže Košumberk František Vlček na tricyklu, reprezentant ČR v basketbalu na vozíku Tomáš Nevěčný na handbiku, Michal Sojka na horské kole, Daniel Rubeš osedlá silniční kolo a triatlonista Ondřej Sečka také silniční kolo.

Čím je cyklomaraton unikátní?
Je to jediný závod svého druhu, který spojuje handicapované s širokou veřejností.
Maraton dává prostor všem lidem s handicapem. Účastní se lidé na vozíku, zrakově postižení, amputáři, lidé s vrozenými vadami nebo po onkologických onemocněních.
Projekt spojuje profesionální sportovce i amatérské hobby cyklisty
Týmy jsou smíšené ženy/muži
Závod lze od prvního ročníku sledovat on-line na internetu v reálném čase a to i na mobilních telefonech a tabletech, bez instalace aplikací ani podpůrných programů
Maraton vychází svým základním pojetím z RAAM – amerického cyklistického závodu napříč kontinentem, jednoho z nejextrémnějších cyklo maratonů světa.
OHCM 2014 spojuje 24 rehabilitačních ústavů, spinálních jednotek a speciálních center
Závodní týmy nejedou pro sebe, ale pro člověka krátce po usednutí na vozík nebo s jiným handicapem – hlavní ideou tak není vyhrát, ale pomáhat druhým
Každý tým si volí svou vlastní trasu, důležité je projet povinným průjezdním bodem
Týmy si volí také svou vlastní strategii jízdy, střídání, logistiky, stravování, odpočinku .. 

(fil)