Proto nebudou v obou těchto městech letos zvyšovat nájemné z městských nebytových prostor.
Příčin je hned několik a patří mezi ně i stále ještě slabá poptávka po uvedených nebytových prostorách. Chrudimský místostarosta Miroslav Tejkl totiž už vloni připustil, že jakmile dojde k oživení zájmu, město se k automatickému zvyšování nájemného o míru inflace opět vrátí.
Letos k tomu místostarosta Tejkl dodal, že zvýšení nájemného o skutečnou míru inflace, jež vloni dosáhla pouhých 1,9 procenta, by tak jako tak nepřineslo o mnoho peněz více.
„V celkovém hospodaření města by tedy případné zvýšení stejně nesehrálo žádnou významnější roli,“ doplnil místostarosta.
Od pěti stovek
Ceny za pronájmy v Chrudimi tak zůstávají na stejné úrovni již třetím rokem v řadě. Radnice si tu účtuje za nebytové prostory od 500 korun do 1200 korun za metr čtvereční a jeden rok. Pět stovek je částka platná pro lokality Městského parku, Rozhledny či Větrníku, až dvanáct set korun činí platby za pronájem v historickém centru. Neziskové organizace však hradí méně.
Není důvod
Jak uvedla starostka Hlinska Magda Křivanová, ke zvyšování nájemného letos nepřistoupí ani druhé největší město okresu. „V Hlinsku jsme ani v minulosti nepřistupovali ke zvedání nájemného každoročně. Nájemné jsme zvyšovali jen tehdy, pokud docházelo k výraznějšímu růstu inflace. A to teď není, stejně jako vloni, aktuální,“ připomíná starostka Křivanová.
Pro dokreslení situace připomeňme, že současnou roční inflaci ve výši 1,9% předcházela o rok dříve meziroční inflace ve výši 1,5 procenta.