Vyplněným testem však celá soutěž teprve začíná. Poté následuje prezentace doma vypracovaného úkolu „Jaké nerosty se těží v okolí vaší školy?" a poté přichází na řadu poznávaní hornin a přírodnin.

„Cílem Ekologické olympiády je motivovat studenty k hlubšímu zájmu o ekologii a praktickou ochranu přírody. Každý rok se téma mění. Letos je to vztažené ke geologickému dědictví České republiky," vysvětluje Simona Vylíčilová z Regionálního muzea v Chrudimi, které krajské kolo a poté i republikové finále pořádá.

Krajské kolo Ekologické olympiády Pardubického kraje v Chrudimi.Závěrem úterka byla pěší túra na Podhůru a k přírodní památce Na Skalách u Rabštejnské Lhoty. „Dnes je to chráněné, ale kdysi to byl systém menších a větších lomů," vysvětluje průvodce studentů Jan Doucek z Vodních zdrojů Chrudim.

Právě u zaváženého lomu na Podhůře čekalo soutěžící zadání posledního úkolu, o němž dopředu nevěděli. Měli zpracovat a nakreslit, jak by bývalý lom využili například pro naučné stezky a podobně.

„Připravovali jsme se asi týden, hlavně na poznávačku, i když se asi nejvíce bojíme testu," dodává Bára Bumbálková z Gymnázia v České Třebové.