ýpůjčka elektromobilu je umožněna díky propagační akci společnosti ČEZ, která má za cíl posílit povědomí široké veřejnosti o možnostech elektrických dopravních prostředků a postupně se již rozšiřující síti dobíjecích stanic pro elektromobily. Projekt Elektromobilita umožňuje bezplatnou výpůjčku osobního elektromobilu minimálně na jeden měsíc. Po tuto dobu si vůz vyzkouší především pracovníci úřadu, ale také městských organizací.

„Dnes je elektromobilita ve vyspělém světě novou výzvou. Chrudim má rozhodně vůli i ambici se připojit k městům, která na to reagují – a nejen kvůli ochraně životního prostředí. Nešlo by přitom pochopitelně o nějaké umělé nákupy elektromobilů navíc, ale budeme prostě zvažovat, zda přirozenou obměnu vozového parku, kterou bychom beztak museli čas od času provést, nespojit s tímto progresívním trendem," upřesňuje místostarosta Miroslav Tejkl.

Ministerstvo životního prostředí zároveň připravuje vyhlášení dotačního programu na nákup elektromobilů, získaná data z provozu tedy budou sloužit jako podklad pro rozhodnutí, zda elektromobil pro úřad pořídit a požádat o dotaci.

„Kromě testování elektromobilu budeme řešit i dobíjecí stanici a pevně věřím, že se ji podaří realizovat. Současně bychom měli zvážit, zda by elektromobily neměly dostat v centru města několik hodin parkování zdarma, jako to vidíme v některých evropských metropolích," říká místostarosta města Roman Málek.
„Elektromobilita je běh na dlouhou trať, ale pro městský provoz se jedná o ideální prostředek. Myslím si, že největší problém při testování na úřadě nebude vůbec dobíjení, ze kterého mají všichni strach, ale to, že má automatickou převodovku," usmívá se Málek.

PRO KRÁTKÉ TRASY

Vůz VW e-Golf o výkonu 85 kW dosahuje průměrné dojezdové vzdálenosti 150 až 190 kilometrů. „Ideálně bychom jej tedy upotřebili například pro odbor investic nebo pro Centrum sociálních služeb Chrudim, jejichž vozy se pohybují především po městě," uzavírá starosta města Petr Řezníček.

Dobití tohoto elektromobilu na 80 % kapacity v režimu rychlonabíjení trvá půl hodiny, z běžné zásuvky pak úplné dobití trvá dvanáct hodin. (ap)