Tři vojáci z chrudimského 43. výsadkového praporu jsou podezřelí z toho, že se prokazovali falešnými maturitními vysvědčeními zhotovenými na originálních tiskopisech a zakoupenými přes internet.

Ve věci již padlo jedno obvinění vůči konkrétní osobě. Chrudimští vojáci ale možná nebudou sami. Podle mluvčí Vojenské policie Michaely Cvanové je šetřeno i několik podobných případů v dalších jednotkách.

„Chrudimští vojáci budou stíháni kvůli podvodu, neboť druhý z trestných činů, falšování a pozměňování veřejné listiny, byl již promlčen,“ upřesnila Cvanová.

Díky falešným vysvědčením mohli výsadkáři ve věku 20 až 35 let vykonávat funkce, ke kterým by se jinak bez maturit nedostali. Přišli si také na více peněz, celková škoda činí několik desítek tisíc korun. „Každý si vydělal měsíčně zhruba o tisícovku víc,“ připouští velitel chrudimského praporu Zdeněk Kolář, který jedním dechem dodává, že s něčím podobným se u svých podřízených dosud nesetkal.

Vojákům hrozí odchod z armády

S pozměňováním a falšováním veřejné listiny nemají mnoho zkušeností ani chrudimští policisté. „V posledních letech jsme na okrese takový případ nezaznamenali,“ říká chrudimský policejní mluvčí Jiří Tesař.

Hovořit o trestu pro vojáky zatím nelze. Přísahu výsadkáři neporušili, ale podle velitele Koláře jim hrozí při prokázání trestného činu až definitivní odchod z armády.

Další případy nelze do budoucna vyloučit, armáda totiž po vojácích požaduje maturity stále častěji.

Armáda chce maturitu zhruba po polovině vojáků

Podvod s maturitními vysvědčeními představuje i v celé české armádě doposud ojedinělý případ. Nelze ale vyloučit, že podobných kauz přibude s tím, jak armáda zvyšuje své požadavky na středoškolsky vzdělané kádry. To je i případ chrudimských výsadkářů, kteří by bez maturity nemohli vykonávat funkce velitelů družstev.

„Odhaduji, že mezi nynějšími zhruba 15 tisíci vojáky jich nyní potřebuje maturitu k výkonu své funkce dobrá polovina. Snad se to někomu může zdát mnoho, ale pro příklady nemusím chodit daleko. Stačí, když se podívám do řad Vojenské policie, kde se nikdo z příslušníků neobejde bez dobrého právního vědomí a kam tedy přijímáme pouze lidi s maturitou. Vždy ale budou i jiná místa. Vynikající řidič nebo mechanik asi nebude glejt ze školy potřebovat. Z toho plyne, že velitelé do maturit své vojáky nijak netlačí, mají pro ně uplatnění. Ale někteří vojáci si prostě chtějí polepšit pak třeba zvolí i takovýto nefér způsob,“ doplňuje mluvčí Vojenské policie Michaela Cvanová.

Jde také o prestiž

Kauza falešných vysvědčení zasáhla jednu z nejlepších českých jednotek. Chrudimský 43. výsadkový prapor, je předurčen k plnění speciálních bojových úkolů. Jde zejména o ničení a narušování činnosti důležitých prvků sestavy protivníka, o vedení průzkumu ve prospěch pozemních jednotek nebo o činnost taktického vzdušného výsadku. Příslušníci praporu jsou pravidelně začleňováni do vojenských kontingentů mírových misí v zahraničí.

Prapor navazuje na tradice výsadkových jednotek Československé armády, které vznikaly po skončení 2. světové války a je přímým pokračovatelem tradic 71. výsadkového praporu, jenž byl založen 1. října 1947.

V roce 1991 udělil praporu prezident ČSFR čestný název Prapor československých parašutistů.

Od roku 2000 vykonávají všechny velitelské a odborné funkce (včetně řidičů) pouze profesionálové. Jako vševojskový útvar má pevnou organizační strukturu.

Je všestranně připraveným výsadkovým útvarem, schopným být zasazen v krátkém čase kdekoliv na území naší republiky. Může vést bojovou činnost taktického významu. Je schopen zasazení samostatně i v součinnosti s ostatními útvary AČR. Výcvik se zde organizuje podle standardů NATO.