Krizové štáby byly v pohotovosti. Hejtman Pardubického kraje Ivo Toman byl o vývoji situace neustále informován a byl připraven v případě nutnosti svolat bezpečnostní radu a jednat. Osobně také monitoroval situaci, v terénu se potkával s postiženými i záchranáři.
„Naštěstí nebyly následky vichřice tak tragické. Krizové orgány obcí s rozšířenou působností situaci zvládaly samy. Lidem v těchto orgánech, ale také a především všem hasičům, energetikům, silničářům a dalším lidem v přímé akci patří mé velké poděkování za práci, kterou vykonali. Neztráceli hlavu, jednali okamžitě a smysluplně,“ konstatoval hejtman Toman s tím, že s následky vichřice se bude Pardubický kraj potýkat ještě několik dní.
Likvidace následků vichřice
Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje zaznamenal ve dnech 1. - 2. března 2008 celkem 347 výjezdů. Nejvíce jich bylo v okrese Ústí nad Orlicí (145), dále Chrudim (70), Svitavy (69) a Pardubice (63). Nejčastěji vyjížděli k odstranění stromů (277 výjezdů – nejčastěji opět Orlickoústecko – 125) a ke střechám budov (33). Další desítky výjezdů zaznamenali i dobrovolní hasiči v celém Pardubickém kraji.
Silnice - doprava
V pondělí 3. března 2008 ráno byly stále ještě kvůli následkům vichřice uzavřeny dvě silnice v okrese Chrudim. Jde o silnici III/32249 Podbor – Bořice, kterou zablokovalo spadlé vedení vysokého napětí. Četné polomy pak uzavřely silnici III/33771 Strkov – Čekov. Krátké po osmé hodině naopak byla otevřena silnice III/29813 Opatovice nad Labem – Vysoká nad Labem, která byla zaplavena vzestupem hladiny Labe.
Silničáři stále varují řidiče – v místech likvidace polomů je třeba dbát zvýšené opatrnosti a stále je důležité mít zimní pneumatiky. V některých úsecích může být průjezdnost komunikací omezena stromy a větvemi po polomech nebo poničeným dopravním značením. Silnice jsou v tuto chvíli většinou holé a suché, jen na Chrudimsku a Svitavsku místy vlhké.
Povodňová situace
Stav energetické nouze v Pardubickém kraji byl zrušen v neděli 2. března 2008 kolem 22:00 hod.
Dle internetových stránek Českého hydrometeorologického ústavu je 1. stupeň povodňové aktivity (bdělost) na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí a na Labi v Němčicích a Přelouči.
Kateřina Nohavová
tisková mluvčí Pardubického kraje