Vloni bylo tímto vážným onemocněním postiženo dvanáct lidí, celorepublikové číslo je 309. Nekritičtější byla situace v roce 2006, kdy „klíšťovka“ zaútočila na devatenáct lidí – celorepublikový počet dosáhl 1028 případů.

Obdobný počet je i u borreliózy, kterou na Chrudimsku loni onemocnělo třináct lidí, což je o sedm méně, než v roce 2006. „Letos už máme jedenáct případů,“ potvrzuje chrudimská epidemioložka Jiřina Rybová. Vážné choroby zapříčiněné kousnutím klíštěte postihují podle jejích slov převážně lidi staršího a středního věku. „Děti jsou proti klíšťové encefalitidě ve větším množství očkovány, přitom počet onemocnění je u nich skutečně minimální. Je to zapříčiněno tím, že je rodiče velice pečlivě po návratu z přírody prohlížejí. Hraje v tom roli i skutečnost, že je mezi houbaři víc dospělých, než dětí,“ míní Jiřina Rybová.

O tom, jak se mají lidé před klíšťaty chránit, už bylo publikováno mnoho informací. Užitečná je stále aktualizovaná webová stránka Státního zdravotnického ústavu, ve které lze nalézt předpověď aktivity klíšťat vždy od pátku do neděle. Při pohledu na uplynulý víkend uživatelé těchto internetových stránek mohli zjistit, že nastal stupeň číslo 5, což je nejvyšší riziko. Zdravotníci při něm doporučují použití. Radí lidem, aby nevstupovali při tomto stupni ohrožení do listnatých a smíšených lesů, pohyb je v tomto případě doporučen pouze po zpevněných cestách. Prohlídka těla ráno a večer spojená s odstraněním přisátých klíšťat je v tomto případě samozřejmostí.

Na webových stránkách kliste.cz lze nalézt novou službu, kterou nabízí českobudějovická společnost Parazitologie. Lidé mohou vyviklané klíště uložit do igelitového sáčku a odeslat v obálce na adresu této společnosti. Klíště tam vyšetří a zjistí, zda je infikováno encefalitidou nebo borreliózou. Služba je zpoplatněna částkou pohybující se kolem 500 korun.

I přes používání vhodných ochranných pomůcek, jako je dostatečné oblečení, uzavřená obuv a repelenty, můžeme být napadeni klíštětem. V tomto okamžiku jsme vystaveni riziku vzniku onemocnění, pro jehož úspěšnou léčbu je nejdůležitější včasná diagnóza. Největší chybou, které se lidé běžně dopouštějí je, že klíště po vyjmutí z kůže likvidují. Zbavují se tak možnosti velmi rychle určit riziko nákazy přímo z klíštěte, pomocí moderní technologie ve specializované laboratoři.

Po vyjmutí z kůže vložte klíště do igelitového sáčku, neprodyšně uzavřete a odešlete do laboratoře na níže uvedenou adresu.

Parazitologie
Gen-Trend s.r.o.
Dolní 2 SVÚ
370 04 České Budějovice

Tel: 724731832
Č. účtu: 184419542
Kód banky: 0300

Nezapomeňte uvést!
- zpáteční adresu
- telefonní číslo nebo email
- lokalitu, kde jste klíště chytili
- při platbě převodem Váš telefon jako variabilní symbol

Zdroj: www.kliste.cz