Počty pacientů na standardních odděleních klesají už od půlky března, ale stále zůstávalo mnoho těch, kteří potřebovali intenzivní péči lékařů a sester.

„Je záležitostí až několika posledních dní, že povoluje tlak i na intenzivní péči. Postupně tak dochází k rušení covidových stanic, a pokud bude stávající trend i nadále pokračovat, věříme, že bychom se přibližně koncem května mohli dostat do stavu, který se bude blížit normálnímu provozu nemocnice,“ dodala Semerádová.

Podle náměstkyně pro oblast zdravotnictví Michaely Matouškové se návrat k běžnému provozu a plánovaným operacím předpokládá v rámci celé České republiky. „Zároveň je ale nutné poskytnout dovolenou pro zdravotnický i ošetřovatelský personál, který je už více než rok v obrovské zátěži nejen v nemocnicích, ale i v očkovacích centrech,“ dodala Matoušková.

Naopak před necelými dvěma měsíci nemocnice byly za hranou svých kapacit. „Když jsme v březnu vyhlašovali stav hromadného postižení osob, měli jsme v nemocnicích 501 pacientů s covidem a 69 z nich vyžadovalo intenzivní péči,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Společně s dalšími hejtmany jednal v úterý dopoledne s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem o pokračování očkování a aktuálním vývoji koronavirové epidemie.

V Pardubickém kraji se už od minulého týdne registrují k očkování i lidé od 60 let:

Očkování vakcínou AstraZeneca - ilustrační foto.
Od pátku by se v Pardubickém kraji mohli k očkování začít registrovat lidé 60+

„Epidemická situace v našem kraji se obdobně jako ve většině regionů lepší, například krajská hygienická stanice vykázala za pondělí 151 nově pozitivních osob. V nejexponovanějším období jsme evidovali i přes 1 100 nově nakažených za den,“ doplnil hejtman. Nejvyšší denní přírůstek v kraji mají okresy Ústí na Orlicí a Svitavy.

Také minimální počty pozitivních dětí odhalilo pravidelné testování ve školách. „Podle dat Ministerstva zdravotnictví bylo zatím testováno 1,6 milionu žáků a pouze 775 testů bylo pozitivních. U pedagogických pracovníků bylo provedeno přes 560 tisíc testů s pozitivitou u 331 z nich. To jednoznačně ukazuje, že by se mělo zcela vážně uvažovat o tom, zda je potřeba, aby děti po testování s negativním výsledkem ještě nosily roušky,“ řekla Matoušková.