„Od úterý 5. února jsme zakázali návštěvy v celém areálu. Návštěvy nesmí za pacienty chodit až do odvolání. Opatření bylo přijato po varování hygieny. Podle ní již byla překročena hranice epidemie,“ objasňuje opatření ředitel zdejší nemocnice Vojtěch Němeček.

„V mém obvodu jsem žádný zvýšený výskyt chřipek nezaznamenal. Informace o hrozící epidemii nemám ani z terénu. Zatím je v Chrudimi klid. V případě epidemie dostáváme pokyny od hygienické stanice. To se ale nestalo,“ říká překvapeně lékař Milan Ševčík. Jeho překvapení bylo oprávněné. Nemocnice po ověření situace nakonec zákaz návštěv o víkendu prozatím odvolala.

Virová onemocnění nejvíce postihují děti a mladší populaci. Do rizikové skupiny patří i starší osoby a osoby chronicky nemocné. „Nyní nelze už v prevenci moc udělat. Nejúčinnější je očkování. To proběhlo nejvíce na podzim. Očkovali jsme u nás kolem sto lidí. Situace je klidná, nevypadá to ani na počátek epidemie. Nemocnost není zvýšená v žádné věkové kategorii obyvatel,“ říká Martin Špaček, praktický lékař z Hlinska.

Hrozící epidemie postihuje zatím jiné regiony. Pokud se virové onemocnění rozšíří, přijímají se různá opatření. Většinou se omezují návštěvy nejen v nemocnicích ale i v centrech pro seniory.

„Nedá se to nazvat epidemií. Nic tomu nenasvědčuje, žádná prevence zatím nebyla potřeba. Předpokládám že lidé zvýší přísun vitamínů. Tabletky a vitaminové doplňky jsou méně účinné, doporučuji čerstvou zeleninu a ovoce,“ sdělil nám Petr Nosek, praktický lékař z Luže.

(sej)