Ve středu to sdělil mluvčí firmy ETA Milan Smutný. Společnosti dosud podle dostupných informací vlastnil liberecký podnikatel Marek Rybář.

Odbory očekávaly, že se zaměstnanci dozvědí změnu dřív. "O prodeji se mluvilo dva tři roky. V pondělí byl nejzazší termín, kdy mohlo vedení informovat zaměstnance. Ředitel pouze vzkázal, že kvůli tomu nemusí být firma vzhůru nohama," řekla ČTK předsedkyně odborové organizace OS KOVO ETA Alena Šírová.

Ředitel společnosti Benson Oak Gabriel Eichler uvedl, že obě zakoupené firmy mají dobrý potenciál dalšího rozvoje a zhodnocení investovaných prostředků.

ETA se kromě elektrospotřebičů stále více zaměřuje na výrobu dílů pro automobilový průmysl, které v současnosti tvoří zhruba třetinu celkové produkce. Před dvěma lety začala vyrábět i zahradní techniku. Kromě Plastkovu ovládá dceřiné podniky ETA Slovakia a v Hongkongu E.Q.A.

Během posledních několika let se ETA přeměnila z čistě výrobního podniku na společnost výrobně-obchodní. Předloni po dvou ztrátových letech hospodařila se ziskem 8,3 milionu korun. Tržby se meziročně zvýšily o čtyři procenta na 1,39 miliardy korun. Firma zaměstnává 1100 pracovníků.

Společnost Benson Oak Capital je nejstarší investiční bankovní společností působící v České republice. Od roku 1991 se podílela na transakcích v celkové hodnotě přesahující šest miliard euro. Společnost se zaměřuje na kapitálové akvizice a poskytování rozvojového kapitálu společnostem v České republice a na Slovensku, řekl generální ředitel společnosti ETA Jiří Ondráček.

Vizitky společností Benson Oak a ETA

PRAHA - Vizitky společností Benson Oak a ETA:

Benson Oak, spol. s r.o. (mateřská firma společnosti Benson Oak Capital Acquisitions, Inc., jež má sídlo ve Wilmingtonu, USA)

Sídlo společnosti: Praha; operuje ve středoevropském a východoevropském regionu;

Činnost: pomáhá klientům při dluhovém a akciovém financování a při provádění fúzí a akvizic; poskytuje též poradenství, jímž se dosud podílela na více než 75 transakcích v celkové hodnotě přes šest miliard eur; poradenství poskytovala například Českým drahám, České správě letišť či Unipetrolu;

  • - k posledním větším operacím firmy se řadí prodej 65procentního podílu ve společnosti Grisoft za 52 milionů dolarů (zhruba 1,2 miliardy korun) společnostem Intel Capital a Enterprise Investors v říjnu 2005; podílela se též na prodeji slovenského internetového portálu zoznam.sk společnosti Slovak Telecom (ST); pomáhala menšinovým vlastníkům při prodeji podílu v CET21 firmě CME;

 

Vlastník: stoprocentním vlastníkem a jednatelem je Gabriel Eichler, který ji založil v srpnu 1991; Eichler (57) je původem Slovák, od roku 1968 žil v USA, kde působil dlouhá léta v ústředí a posléze v evropských divizích Bank of America; dnes má i české občanství;

  • - Eichler působil dříve také ve vedení několika dalších podniků: například jako místopředseda představenstva a.s. ČEZ (1994-1998), místopředseda dozorčí rady ČSOB (1994-1997) či člen dozorčí rady České pojišťovny (1998-2002); v letech 1998-2001 byl prezidentem VSŽ, a.s., Košice.

 

ETA a. s.

Sídlo společnosti: Hlinsko (Chrudimsko)

Činnost: ETA je tradičním českým výrobcem elektrických spotřebičů pro domácnost (žehličky, vysoušeče vlasů, vařiče, vysavače či klimatizační jednotky); kromě toho produkuje také komponenty pro automobilový průmysl a v roce 2005 společnost začala vyrábět i zahradní techniku;

Dosavadní vlastník: stoprocentním vlastníkem je liberecký podnikatel Marek Rybář;

Dceřiné společnosti: Plastkov CZ (ČR); ETAFILTER (ČR); ETA-Slovakia (Slovensko); E.Q.A. (Hongkong);

Produkce: v roce 2006 prodala ETA v Česku a na Slovensku 1,08 milionu kusů spotřebičů;

Počet zaměstnanců: 1100 osob;

Ekonomické výsledky: v roce 2006 vytvořila společnost zisk 21 milionů korun, o rok dříve to bylo 8,3 milionu korun;

Historie: společnost byla založena v prosinci 1990 pod názvem ELEKTRO-PRAGA Hlinsko, a.s., navazuje na činnost Elektrotechnické akciové společnost ESA, která vznikla v Hlinsku v roce 1943; o pět let později byla firma znárodněna a přejmenována na Elektro-Praga Hlinsko; národní, posléze státní podnik se v roce 1990 transformoval na akciovou společnost, která byla privatizována v rámci první vlny kupónové privatizace; svůj současný název, ETA a.s., společnost získala v srpnu 1996;

Ostatní: podle výzkumu agentury Datamar z roku 2005 obsadila ETA druhé místo v žebříčku představitelů typických českých značek (za Škodou a před Plzeňským Prazdrojem).