Program východočeskému europoslanci zajišťovalo Centrum společných služeb Mikroregionu Chrudimska.

Úvodním bodem programu byla návštěva mnohasetleté lípy v Lipce, která i díky podpoře týmu Tomáše Zdechovského získala titul Strom roku 2016. Nyní jedna z nejstarším českých lip, jejíž věk je odhadován až na 800 let, bojuje o ocenění Evropský strom roku 2017.

„Pokud v soutěži uspěje, bude to mít velmi pozitivní vliv nejen na prestiž Chrudimska, ale hlavně na jeho turistickou atraktivnost, z čehož budou moci v konečném důsledku profitovat i běžní místní občané," vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský důvody, proč je podpora tohoto projektu důležitá.

Dalším bodem programu bylo setkání s fotografem a rodákem z Lipky Ludvíkem Plašilem, který významně přispěl k vítězství lípy a byl velmi důležitým článkem týmu, který vedl kampaň v anketě Strom roku 2016. Europoslance seznámil s historií místního šlechtického rodu Kustošů a osudem jejich majetku, společně navštívili bývalou tvrz v Lipce a hrobku rodu.

Následovala prohlídka rekreačních lesů na Podhůře, které vznikly díky podpoře z Evropských fondů a jsou nyní vyhledávanou destinací pro vstup do Železných hor.

„Velmi mne překvapil zájem i informovanost europoslance Zdechovského v problematice možností čerpání dotací v oblasti rekreace i vzdělávání, a to nejenom z rozpočtu Evropské unie, ale i z rozpočtu České republiky," pochvaloval si ředitel Městských lesů Zdeněk Odvárka, který díky setkání získal další tipy na rozvoj Podhůry.

Pozitivní přínos setkání potvrdil i starosta Petr Řezníček, který Zdechovského oficiálně přijal na chrudimské radnici.

„Při příjemném setkání s panem europoslancem Zdechovským jsme se v krátkosti dotkli budoucích záměrů města Chrudim i možnosti, jak realizovat některé projekty s podporou evropských dotačních titulů," řekl starosta.

Zdechovský dále navštívil i radnici ve Chrasti, kde se u starostky Martiny Lacmanové řešily zejména otázky legislativy v případě výjezdů hasičů i témata jako rekonstrukce náměstí, vzdělávání zastupitelů či aktivity Svazu měst a obcí ČR.

„Chrudimsko je důkazem toho, že když se vedení ujmou schopní lidé, může se spousta věcí pohnout kupředu," shrnul svoji návštěvu Zdechovský a přislíbil, že v létě se do regionu znovu vydá. (tz)