Podle prohlášení, které má Deník k dispozici, však už v polovině minulého týdne oznámil starosta svým spolustraníkům, že ultimátum rady nehodlá uposlechnout.

A jak to vidíte vy? Souhlasíte s tímto utlimátem? Vyjádřete svůj názor v anketě vpravo či v diskuzi pod článkem!

„Vzhledem k trvajícímu tlaku médií, která mne pravidelně a opakovaně atakují kvůli usnesení Místní rady ODS, oznamuji, že nebudu respektovat toto usnesení, které přijala pouze místní rada bez stanoviska místního sněmu a neodešlu oznámení o vzdání se funkce v těchto dvou společnostech,“ píše Jan Čechlovský doslova v dopise funkcionářům ODS.

Zároveň pokračuje: „Do těchto orgánů jsem byl vyslán jako zástupce města Chrudim.“ Na náš dotaz reagoval poněkud překvapeně:
„Dokument, který citujete, jsem zaslal pouze Místní radě a Oblastní radě ODS. Není určen pro média. Nicméně se nemýlíte, přesně takto jsem se vyjádřil.“

Výše uvedená reakce starosty není až takovým překvapením. Redakce má totiž k dispozici i dokument, v němž je mu členem rady vyhrožováno vyloučením z ODS.

Neudržitelná situace

Člen Místní rady ODS Aleš Korejtko vyhrožoval dopisem starostovi města Janu Čechlovskému, že pokud neuposlechne ultimatum a nevystoupí z dozorčích rad dvou společností, bude vyloučen z ODS. Čechlovskému mimo jiné napsal: „Členové Místního sdružení ODS jsou povinni přijatá opatření respektovat, chtějí-li zůstat členy Místního sdružení ODS Chrudim.“

Předseda oblastního sdružení ODS Ivan Pištora Korejtkův dopis označil za faktické vyhrožování. „Jiný způsob, jak člena dostat pryč z místního sdružení, neexistuje. Nelze to tedy jednoznačně chápat jinak, než jako pohrůžku vyloučením.“

Vyjádření, které Čechlovský v reakci na to zaslal svým spolustraníkům, jde však ještě dál. Oznamuje v něm, že vinou toho, jak se neustále vyhrocuje atmosféra a stoupá konfrontace uvnitř chrudimské ODS, rozhodl se rezignovat i na své členství v tomto orgánu.

Podle informací, které má Deník k dispozici, oznámil na pátečním jednání rady své odhodlání rezignovat ze stejných důvodů také další dlouholetý člen tohoto stranického orgánu, Petr Vojtěchovský. O stejném kroku uvažuje minimálně i další z členů vedení chrudimské ODS. Vedení této organizace se tak začíná rozpadat, protože by ze sedmi členů zůstali ve funkci pouze čtyři.

„Vyhrocená atmosféra, osobní útoky a vyřizování si účtů, to je pravý obraz stavu, v jakém se ODS v Chrudimi nachází. Do vedení se dostali lidé, kteří nemají ponětí o politické odpovědnosti,“ glosuje situaci jeden z členů vedení ODS v regionu, který nechce být jmenován. „Ani si neuvědomují, co všechno už napáchali. Jestliže před dvěma týdny se musel se zástupci koaličních stran na chrudimské radnici sejít i předseda regionálního sdružení ODS a poslanec Daniel Petruška, aby tlumil jejich obavy z možného rozpadu koalice, a pokud situaci v Chrudimi řeší už i nejvyšší vedení strany, je situace dál neudržitelná,“ říká závěrem tento představitel ODS.