Maryna má dodnes schované obálky s dopisy, které si vyměňovala s dívkou z Chrudimě. "Když jsme byli v šesté nebo sedmé třídě, přišla k nám delegace, tenkrát jsme jim říkali Češi, ale byli z tehdejšího Československa. Domluvila se výměnná návštěva, tenkrát odjely od nás dvě holky a přivezly adresy dětí, které si chtěly dopisovat. Po nějakém čase jsme si tou Češkou přestaly psát. Zajímalo by mě, jaký byl její další osud," svěřila se Maryna.

Oleksandra si vzpomíná na léta 1984 nebo 1985, kdy delegace navštívila tehdy populární krkonošské lyžařské středisko Lánov a vzpomíná i na putování chrudimským okresem. "Na dětském táboře jsme museli učit české děti ruštinu, teď už ten zas.aný jazyk. Na výcvikové akademii české děti musely předvádět znalost ruštiny. Ale exkurze byly velmi zajímavé," pochválila Oleksandra.

Maryna chápe, že pro Chrudimáky bylo jméno nově vystavěného nákupního střediska Borzna nezvyklé a dokonce nepříjemné. "S největší pravděpodobností to má co dělat s obtíží při výslovnosti - jsou tam tři tvrdé souhlásky vedle sebe," míní.

Uzavírka mostu Milady Horákové začne již 18. března
V Chrudimi v pondělí začne dopravní peklo. Jezděte autobusy zdarma, nabádá město

Oksana si dobře vzpomíná na rok 1987, kdy chrudimskou Borznu navštívila. "V tom obchodě jsem si tehdy koupila velmi cool tenisky značky Cebo," řekla a dodala, že má obecně na dvoutýdenní pobyt v Československu velmi krásné vzpomínky.

Redakci Deníku se podařilo získat album fotografií, které bylo v Chrudimi a okolí pořízeno jedním z tehdejších členů delegace z Borzny. Autor snímků už zemřel, a tak nemůže říci ke snímkům podrobnosti. Je jisté, že se návštěva nezaměřila jen na Chrudim. Delegace navštívila Památník Ležáky, ale z ostatních fotografií toho pro současníka není moc k poznání. "To je zvláštní, mysleli jsme, že tehdy delegace pobývala jen v Chrudimi," podivil se Andreyi, který historické snímky Deníku poskytl. Možná se záhadou pomohou čtenáři, kteří poznají továrny nebo české hostitele na snímcích. Děkujeme.

Borzna je město na Ukrajině, v okrese Nižyn v Černigovské oblasti (na mapě ZDE). Má necelých 10 tisíc obyvatel. Nachází se na břehu řeky Borzenka , 104 km jihovýchodně od Černigova a 180 kilometrů od hlavního ukrajinského města Kyjev.

Původ názvu města je sporný. Většina badatelů se shoduje, že slovo vychází z názvů názvů řek Borzna a Borzenka, na jejichž soutoku se tato oblast nachází. A ty zase pocházejí ze slova "borzyna", tedy bystřina, které má staroslovanský původ. Spekuluje se i o tom, že název pochází ze slov "brázda" nebo "brána".

Mohlo by vás zaujmout: Past sklapla. Dealer, zásobující Skuteč pervitinem, byl dopaden

Zdroj: Policie ČR