„Díky získání finanční podpory z grantového programu Pardubického kraje a z rozpočtu Města Chrasti bude do chrasteckého městského muzea pořízen k elektronickému zabezpečovacímu systému také bezpečnostní kamerový systém," potvrdila vedoucí muzea Klára Habartová.

Stálý dohled

Elektroničtí hlídači do muzea nepřijdou protože, se by se do objektu v poslední době někdo pokoušel proniknout.

„Jednotlivé kamery, které budou umístěny ve všech místnostech stálé expozice a výstavních prostorách, budou monitorovat zvyšující se počet návštěvníků. Během minulého roku totiž navštívilo muzeum téměř čtyři a půl tisíce osob, což je dvojnásobný počet oproti roku 2010," doplnila vedoucí muzea.

Kamery budou bedlivě dozírat na dvě nové expozice, které byly v muzeu otevřeny, a to Zločin a trest a Copak je to za pohádku.

Chrastecké muzeum se připojí k dalším budovám, které na Chrudimsku sledují elektroničtí hlídači. Jedním z nich je například Městské muzeum ve Skutči.

„V expozici máme nainstalovaných šest kamer. Kromě nich tam jsou také pohybová čidla, která budovu hlídají, když je muzeum zavřené a nikdo tam není," uvedl vedoucí muzea Libor Aksler.

Kamerový systém byl do muzea nainstalován v roce 2009 jako součást velkého projektu u příležitosti nové expozice. Kamery včetně softwaru vyšly podle Libora Akslera na necelých sto tisíc korun.

„Co v expozici máme kamery, tak se zatím nestal žádný případ krádeže. Lidé jsou slušní. Asi to také funguje psychologicky, když má člověk pocit, že na něj někdo kouká, tak se chová jinak," doplnil vedoucí muzea.

Hradní stráž

Kamery také střeží hrad Košumberk. „Od té doby, co je známo, že tam máme kamerový systém, je klid. Na druhou stranu ale ještě letos nebylo počasí, aby se někomu chtělo bivakovat v noci venku," řekl lužský starosta Radek Zeman.

„Každou chvilku nám tam někdo vlezl, rozkopl dvířka od ohrady se zvěří a my jsme pak následující den naháněli zvířata zpět," dodal starosta.

LUKÁŠ VANÍČEK