Město Dělnické straně v pátek dopoledne zrušilo pronájem letního kina Širák, kde se v sobotu odpoledne mělo konat setkání jejích sympatizantů.

„Do Hradce určitě přijedeme. Pokud se půjdu projít do centra města a někdo mě doprovodí, to mi nikdo zakázat nemůže,“ řekl Vandas.

Budou tedy extremisté pochodovat stotisícovou krajskou metropolí? Sám Vandas už během týdne odhadoval, že se jejich akce zúčastní tři až čtyři stovky lidí.

Podle odborníka na extremismus Ondřeje Cakla je demonstrace jednou z variant, jak se nyní po zásahu města radikálové zachovají. „Buď do Hradce přijedou a skutečně budou demonstrovat, nebo budou narychlo shánět jiné místo, nejlépe soukromý pozemek, kde koncerty a řečnická vystoupení uspořádají,“ uvedl Cakl.

Překazili jste nám naše setkání, ale jen tak se nás nezbavíte, do Hradce přijedeme. Tak by se dalo shrnout to, co vzkázalo vedení Dělnické strany hradeckému magistrátu.

Na extremisty je prý město připraveno

Zda si neonacisté skutečně vyberou Hradec ke strávení sobotního odpoledne, nebo si narychlo pronajmou jiné prostory, kde uskuteční své „kulturně–politické odpoledne“, nebude patrně do dnešního odpoledne zcela jasné.

Město je podle mluvčího hradeckého magistrátu Václava Svobody připraveno i na možnost, že extremisté budou chtít svůj nesouhlas se zrušením pronájmu v letním kině Širák vyjádřit demonstrací.

„Správní odbor Magistrátu města Hradce Králové nemá 16. srpna oznámeno žádné veřejné shromáždění. Pokud by však k němu na území města došlo, bude nezákonné a jeho účastníci budou vyzváni, aby se rozešli. Neuposlechnou-li této výzvy, požádá město o zásah Policii České republiky,“ uvedl v tiskovém prohlášení Svoboda.

Podle odborníka na extremismus Ondřeje Cakla je demonstrace skutečně jednou z variant, jak se nyní po zásahu města organizátoři zachovají. „Je také možné, že budou narychlo shánět jiné místo, nejlépe soukromý pozemek. Zajištění místa, pódia i zvukaře v takhle krátkém čase ale bude dost problematické. Do karet jim zrovna nehraje ani počasí,“ uvedl Cakl.

Budou se muset soudit?

Předseda Dělnické strany Vandas upozornil, že zrušení nájmu letního kina Širák bude mít pro město právní i finanční důsledky. Ale magistrát už během pátečního dopoledne avizoval, že akci zabrání i za cenu soudních sporů.

Kino si pronajal Jiří Bárta, člen Dělnické strany ve Vlašimi a aktivní člen Národního odporu. Během pátečního dopoledne po poradě náměstků primátora, městské i státní policie se město rozhodlo, že využije princip takzvané předběžné opatrnosti, a pronájem kina Jiřímu Bártovi zrušilo.

Dělnická strana na svém webu uveřejnila, že na akci bude z důvodu možných problémů s policií přítomen i právník. Tím by podle Ondřeje Cakla mohla být Klára Slámová, právnička známá obhajobou Jiřího Kajínka.