Oslavné fanfáry se nekonají, po D11 se až do Hradce neprojedeme asi ještě hodně dlouho.

Farmářka Ludmila Havránková z Plačic na okraji Hradce, která se již 15 let handrkuje se silničáři o své pole kvůli dostavbě posledních dvou kilometrů dálnice, reagovala na nový vládní návrh dohody hodně rozladěně. „Nebudu se k ničemu vyjadřovat. Nic jsem se ještě oficiálně nedozvěděla,“ řekla a zavěsila telefon.

Ostrá slovní výměna

Vláda odmítla původní dohodu akceptovanou Havránkovou z loňského podzimu, že za potřebných deset hektarů pole dostane 247 hektarů jiných polí. Ministerští úředníci za Havránkovou nyní půjdou s návrhem, že za deset hektarů dostane opět jen deset a k tomu finanční náhradu 45 milionů korun.
A protože je možné, že takovou dohodu Havránková odmítne, bude se vyvlastňovat. Podle ministerstva dopravy totiž už byly vyčerpány všechny ostatní možnosti. Takže samotná dostavba autostrády se může kvůli soudům protáhnout na několik let.

„Něco podobného si pamatuji snad jen ve sporu o obchvat D5 kolem Plzně,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. A o tom, že ledy mezi státními silničáři a Havránkovou netají, ale spíše naopak, svědčí i jejich slovní přestřelka.

Mezi ministerskými úředníky se totiž šušká, že farmářka chtěla lány polí výměnou za 10 hektarů pod dálnicí jen proto, aby je mohla obratem výhodně „střelit“ developerům, kteří na nich chtějí vybudovat byty a komerční zázemí pro dálnici. Dotyčných 250 hektarů parcel se totiž nachází v okolí Plačic a Havránková si je údajně měla dokonce sama vybrat.

Ta však takové nařčení odmítla jako sprosťárnu. „Chci hospodařit a své pole nikdy nikomu neprodám. Kdo to řekl? To mohl být jedině sprosťák,“ rozhořčila se.

Zasela naposledy?

Rozezlen je i její právník Pavel Černohous. Podzimní dohoda přece byla jasná, a teď se o její změně jednalo za našimi zády, tvrdí. „Ze strany ministerstva dopravy je to podraz,“ dodal.

Naproti tomu žádným tajemstvím nejsou pravděpodobné důvody, proč vláda zamítla původní dohodu: Bojí se, že by se z „kauzy Havránková“ mohl stát precedens pro další spory o pozemky pro veřejně prospěšné stavby. Jejich vlastníci by si pak mohli diktovat podmínky. „Situace, kdy my máme poskytnout ŘSD státní pozemky, které je pak ale předá dál třetí osobě, je opravdu nestandardní,“ potvrdil mluvčí Pozemkového fondu Michal Bureš.
V každém případě farmářka Havránková na kontroverzním poli znovu zasela. A vzrůstají pochybnosti, zda to letos opravdu bude naposledy.

Provizornímu sjezdu z dálnice v Libišanech před Hradcem v prosinci skončí výjimka hygieniků. Silničáři však do té doby zprovozní náhradní sjezd v Praskačce blíže k městu.