Absolutním vítězem koalice Pirátů a Stan v Pardubickém kraji je Tomáš Dubský. Ten z pátého místa získal 6 825 hlasů a přeskočil tak dokonce lídra kandidátky Mikuláše Ferjenčíka (Piráti). „Výsledek ukazuje, že naše práce měla smysl,“ komentoval volební výsledek krajský vítěz koalice Tomáš Dubský. Ten podle všeho nečekal, že by se preferenčními hlasy skutečně mohl dostat do vedení.

„Byl jsem na pátém místě, to už nějakou šanci nabízí. Zastupuji obce ve Sdružení místních samospráv, takže nějaké zkušenosti mám a zhruba vím, do čeho jdu. Moje téma je venkov, zemědělství a životní prostředí a byl bych rád, kdybych se tomu mohl věnovat,“ reagoval bezprostředně po vyhlášení volebních výsledků Dubský.

Koalici bude ve sněmovně reprezentovat také zastupitel Pardubic i kraje Jiří Hájek. „Velké využívání preferenčních hlasů je pro mě velké překvapení. Nikdo jsme tomu zpočátku nevěřili. Starostové měli výhodu, že se na ně nezaměřil ten hnojomet a hoaxy, které vládní koalice vysílala proti Pirátům,“ konstatoval Hájek.

Nad hranicí pěti procent v kraji skončila také sociální demokracie. Nejvíce preferenčních hlasů zde získal na kandidátce čtvrtý Jan Chvojka, kterému voliči přidělili 1080 hlasů. Sociální demokracie se však do Poslanecké sněmovny nedostala.

Jako poražený naopak v Pardubickém kraji odchází Pirát Mikuláš Ferjenčík. Ten v sobotu odpoledne neoslavoval ve volebním štábu v Pardubicích, ale jako vedoucí mediálního úseku zůstal mezi straníky v Praze. Na otázku Deníku týkající se jeho volebního neúspěchu prozatím neodpověděl.

Absolutně největší počet preferenčních hlasů v Pardubickém kraji získal lidovec Marek Výborný. Ten jich měl nejvíce ve všech okresech Pardubického kraje kromě Svitavska.

Mizerná kampaň Pirátů

Kromě lídra Pardubického kraje za koalici Piráti a Stan byl Mikuláš Ferjenčík také vedoucím mediálního odboru Pirátů. Za to, jakým směrem se kampaň odvíjela, byl kritizován mimo jiné na Pirátském fóru, kde jej spolustraník Adam Jaroš vyzval k odstoupení z funkce už během srpna.

"Jsem přesvědčený, že kdybych teď z kampaňového týmu vypadl, tak bych tam chyběl a dělalo by to problémy. Ostatně, kdybych si nemyslel, že tam jsem užitečný, tak bych tam nebyl," zmínil tehdy Ferjenčík.

Jaroš v té době kritizoval také sestru Ferjenčíka, Olgu Richterovou. Ta je nakonec jednou ze čtyř Pirátských vítězů, kteří na křeslo poslance usednou.