Ke zklidnění dopravy v centru by měla přispět i nová maketa policisty, kterou nyní Slatiňanští umístili před přechod pro chodce v blízkosti zdejší základní školy. Jde už o třetího „strašáka“ na řidiče. Toho prvního neznámý pachatel poničil a projíždějící auta pak nadělala z figuríny na okraji města hromadu plastových střepů.

Druhého instalovaného „příslušníka“ si zase někdo odnesl, zřejmě na památku na pobyt ve Slatiňanech. Bude proto zajímavé sledovat, jaký osud potká dalšího muže s namalovanou reflexní vestou. A zda si z makety v centru neudělá fackovacího panáka třeba skupinka rozjařených návštěvníků některé z místních restaurací.

„Snad k tomu nedojde. Na to dohlédne bezpečnostní kamera z kruhového objezdu, i když je dost daleko. Počítáme ale s instalací další kamery u základní školy, ta už místo ohlídá daleko lépe,“ vysvětluje slatiňanský starosta Ivan Jeník.

Maketa také nezůstane dlouho na jednom místě. Ve Slatiňanech připravili několik ukotvovacích patek, na které budou „muže zákona“ postupně upevňovat. „Figurína by neměla lidem za volantem příliš zevšednět, aby zbytečně neztráceli koncentraci,“ usmívá se Jeník.

Psychologické působení makety na řidiče nemusí vydržet dlouho. Hlavně lidé, kteří projíždějí kolem figuríny denně, si brzy zvyknou. Zatím ale „policista“ plní svůj účel, o čemž svědčí rozsvěcující se brzdová světla na zádích automobilů. „Vždycky když podobnou figurínu vidím, automaticky se podívám na tachometr a zkontroluji si, zda mám rozsvícená světla a zda jsem opravdu připoutaný bezpečnostním pásem,“ potvrzuje řidič Jan Půlpán z Chrudimě.