Lokační skauti, producenti, scénáristé, režiséři a fotografové přijeli v březnu na Pardubicko, aby si prohlédli zajímavá místa pro natáčení. „Filmaři si chválili zejména fakt, že Pardubický kraj zatím není tolik okoukaný a jsou tu příznivější podmínky pro natáčení oproti jiným částem republiky. Navíc je v regionu široká nabídka méně známých historických budov z různých etap naší minulosti," zhodnotil návštěvu Alexandr Krejčíř, radní Pardubického kraje zodpovědný za majetek, sport a cestovní ruch.

Během dvou dnů měli filmaři možnost poznat různorodé lokace - například kulturní dům v Holicích, zrekonstruované prostory ve funkcionalistické budově hlavního nádraží Pardubice, a to včetně bývalého kina, které se proměnilo v konferenční sál Sirius. Prohlédli si také telekomunikační budovu v Pardubicích, barokní statek v Uhersku, Staročeské muzeum v Trusnově, lovecký zámeček v Rábech, pivovar Košumberk, pseudorenesanční zámeček ve Starých Čívicích, Mladotický mlýn, Hamerskou roubenou krčmu, historický dvůr a krčmu v barokní sýpce v Chrasti a další budovy.

Velikonoční jarmark se koná v neděli na zámku v Pardubicích.
Na zámku v Pardubicích vás navnadí na svátky. Koná se tam velikonoční jarmark

„Všechna místa a objekty spojuje, že jsou vizuálně zajímavé a pochází z různých historických epoch, a to včetně socialistické architektury 70. a 80. let minulého století, o kterou filmaři mají velký zájem," řekla Alena Horáková, ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy a také zakladatelka regionální filmové kanceláře East Bohemia Film Office, která ve spolupráci s Czech Film Commission akci pro filmaře pořádala. Filmová kancelář láká domácí a zahraniční produkce k natáčení a zároveň slouží jako spojka mezi filmaři a místními institucemi.

Filmy z míst, která možná znáte

V Pardubickém kraji se v posledních letech vznikl například celovečerní film Služka, který se natáčel v letech 2020 a 2021 na Státním zámku Slatiňany, v Železných horách a v Holicích. Filmaři v regionu strávili 32 natáčecích dní. V loňském roce měl premiéru film Brutální vedro, který vypráví o světě ohroženém slunečním úlomkem letícím k Zemi. Hlavním hrdinou je osmnáctiletý chlapec, který cestou na chalupu uvázne v neznámém městě. Film se z velké části natáčel v Pardubicích.

V loňském roce se ve městě natáčela celovečerní komedie Ovce žerou první. Námětem filmu je působení motivačních řečníků a takzvaných koučů. Tým režiséra Jana Musila natáčel v pardubické nemocnici, v Pohádkové zahradě na Vinici, ve Východočeském divadle, v Machoňově pasáži a na dalších místech v Pardubicích.

VIDEO: Z natáčení filmu Ovce žerou první

Zdroj: Remešová Nikola

Dalším filmem, který vznikal i v Pardubicích, je snímek Neslyším ničeho o životě Bedřicha Smetany, který zavede diváky do světa legendárního skladatele a zároveň je nechá nahlédnout do světa fenoménu youtuberů. Klasického dokumentu se tak diváci nedočkají. Tvůrci chtějí přiblížit život Bedřicha Smetany zejména mladší generaci. A tak herci odvypráví klíčové momenty mistrova života a zároveň komediálními prvky poukážou na propojenost napříč generacemi.

Oba filmy Ovce žerou první i Neslyším ničeho by měly mít premiéru v tomto roce.

Mohlo by vás zajímat: Bedřich Smetana na pardubické diskotéce? Podívejte se na natáčení filmu Neslyším ničeho

Zdroj: Čížková Nikola