Režisér Dan Svátek nyní chystá už jen dotáčky, které mu zaberou tři dny. Štáb by měl zavítat i do Havlíčkova Brodu. „Trochu se nám to zkomplikovalo, protože napadl sníh, který se nám nehodí, ale počítám, že na 80 procent do Brodu natáčet pojedeme,“ řekl Deníku produkční filmu Lukáš Kaplan. Mohlo by se tak stát již příští týden.


Film se měl původně jmenovat Pocity vraha, ale režisér se pak rozhodl, že název změní na Hodinu nevíš. „K tomuhle názvu ho inspiroval kostlivec na staré radnici v Brodě, u kterého je latinský nápis, který v překladu znamená: Nevíš, kterou hodinu,“ vysvětlil produkční Kaplan.

Předlohu napsal jihlavský psychiatr

Režisérovi se brodský kostlivec na radnici zalíbil natolik, že ho chce mít i ve svém filmu. V Havlíčkově Brodě chtějí filmaři kromě záběrů radnice pořídit i několik dalších snímků v ulicích města.

Předlohu k filmu, který by měl mít v kinech premiéru v březnu příštího roku, napsal jihlavský psychiatr Miroslav Skačáni. Skutečný vrah Petr Zelenka byl za své činy, které spáchal v roce 2006, uznán vinným a odsouzen na doživotí. Proti verdiktu vrchního soudu si podal dovolání. To nyní projednává Nejvyšší soud v Brně. Zelenka si trest odpykává ve věznici Valdice.

Pověst o brodském kostlivci

Po velké zkáze v roce 1422, kdy město Německý (nyní Havlíčkův) Brod dobyl Jan Žižka a následném čtrnáctiletém vylidnění, začali město osídlovat Čechové. Protože Jihlavští a Moravané viděli ve znovuoživení Německého Brodu překážku pro své obchody, spřáhli se roku 1472 s okolními městy a chtěli zaútočit na Brod. Ve městě podplatili jednoho měšťana jménem Hnát, který měl zazvonit na Dolní bráně na znamení, že všichni ostatní už spí a že je vhodný čas k útoku. Zvoněním se však probudili i Brodští, útok Jihlavských odrazili. Zrádného Hnáta ukamenovali a svrhli z městských hradeb do příkopu. Na tom místě nalézá se dnes Hnátův kámen (zasazený dnes do zábradlí mostu přes řeku Sázavu). Jeho kostra byla umístěna do výklenku v Brodské radnici. Kostlivec má v pravé ruce zvon a v levé kosu s latinským nápisem "Qua hora nescis", který se dá volně přeložit jako "Nevíš dne ani hodiny".
(výtah z Pověsti o Hnátovi - J. F. Beckovský, 1700)

Podle jiné verze byl naopak Hnát uplacen proto, aby nezvonil. Naštěstí však Brodští nepřátele zpozorovali a město ubránili. Zrádný Hnát byl prozrazen a usmrcen. Jeho kosti byly vyvařeny a poskládány v kostru. Kostlivci dali do levice zvonec, aby za trest zvonil, když to za svého života z povinnosti neučinil. Do pravé ruky dostal kosu s nápisem "Qua hora nescis".
(výtah z pověsti O Hnátovi a Brodské smrti - J. Solař, 1860)

[pst]