Ve filmu si zahrají hvězdy jako Aňa Geislerová, Karel Dobrý nebo Vica Kerekes. Režie se ujala zkušená Mariana Čengel Solčanská. Historický celovečerní film by měl jít do kin na podzim příštího roku. Děj se odehrává v rakousko-uherské monarchii, hlavní postavou je chudá patnáctiletá Slovenka Anka, která odchází sloužit do vysoce postavené rodiny do Vídně. Tam se spřátelí se stejně starou Resi, dcerou domácích, a postupně spolu navazují hlubší přátelství a vztah. Společně dospívajía poznávají svět odlišných společenských norem, prožijí bezútěšné období první světové války a formují své osobnosti.

„Pardubický kraj poskytne filmovou pobídku ve výši 500 tisíc korun slovenské společnosti Bright Sight Pictures, ve filmu bude použit i product placement,“ uvedla mluvčí Pardubického kraje Zuzana Nováková. Od začátku letošního roku podpořil Pardubický kraj tvorbu a natáčení audiovizuálních děl celkovou částkou 1,4 milionu korun a v loňském roce částkou 1,5 milionu korun.

KULISY NEJSOU NUTNÉ

Proč si slovenský filmový štáb vybral jako dějiště snímku právě slatiňanský zámek je nasnadě. Celý objekt je čerstvě zrekonstruován včetně zámeckého parku a zámecké pokoje svým vybavením přesně odpovídají době, do které příběh služebné Anky zapadá. Natáčení by mělo začít 21. září. „Do 31. října bude zámek uzavřen. Zahrada bude přístupná ve dnech, kdy v ní nebude probíhat natáčení,“ uvedl kastelán Jaroslav Bušta s tím, že harmonogram se ještě ladí a termíny budou zveřejněny na webových stránkách zámku a na facebooku.

OBLÍBENÉ LOKACE

Slatiňany se zámkem, parkem, hřebčínem nebo kaštanovou alejí si vybrali filmaři už v padesátých letech, kdy se tam natáčel film Smrt v sedle v hlavní roli s Rudolfem Jelínkem. Nedávno Česká televize reprízovala seriál Dobrá voda, který vznikl v 80. letech a patrioti v něm s nadšením sledují záběry hřebčína nebo chrudimského hotelu Romania.

„Nejoblíbenějšími lokacemi pro filmaře jsou Pernštýnské náměstí v Pardubicích, lidová architektura na Veselém Kopci, hrady a zámky Pardubického kraje i areály brownfieldů. Občas filmaři poptávají i takové věci jako přehradu nebo lom, kde by mohlo auto sjet ze silnice a spadnout do vody,“ řekl krajský radní René Živný.

Pardubický kraj: Co se natáčelo

Ústí nad Orlicí: Já, Olga Hepnarová, (2014)
Veselý Kopec: Nejlepší přítel (2017), Vánoční pohádka (2019)
Peklo Čertovina: Čertoviny (2017)
Pardubice: Jan Palach (2017), Kriminálka 5. C (2018), LOVEní (2018), dobový seriál BBC World on Fire (2018)
Žamberk: reality show Dovolená ve starých časech – dovolená v éře páry (2017); cyklus dokumentů Průšvihy první republiky (2018)
Hrochův Týnec a Zámek Litomyšl: norský seriál Atlantic Crossing (2019)
Litomyšl: dokument Fenomén Josef Váchal (2019)