Fischer čelí pochybnostem o původu peněz na svoji prezidentskou kampaň. Několik milionů korun na jeho účet přišlo v krátké době před zveřejněním informace, že jako poslední ministr doplní Rusnokův kabinet. „To poslední jméno ji zásadním způsobem, podle mého názoru, znehodnotilo," řekl o Rusnokově vládě Klaus. Fischer podle něj ohrožuje důvěryhodnost úřednické vlády u lidí.

ČTĚTE TAKÉ: 
Nedopracoval jsem se k tomu, abych měl bazén, smál se Klaus

Rusnokova vláda měla podle Klause jinak „dobře našlápnuto" a nemohla vzniknout jiná. „Zeman je v tomto ohledu spíše pasivní hráč a reaguje na situaci, která vznikla," řekl Klaus na otázku, zda prezident Zeman jmenováním úřednické vlády proti stranami ODS, TOP 09 a LIDEM ohlášené sněmovní většině 101 hlasů nepřekročil své pravomoci.

Euroskeptický Klaus se v úterý také postavil proti případným zásahům ze strany Evropské unie do české politiky. Reagoval tak na výzvu vydanou jménem největší frakcí v Evropském parlamentu – Evropskou lidovou stranou, aby Evropská komise „rychle prověřila", zda vznik vlády v České republice neodporuje unijním hodnotám. „Ať nám do toho Evropská unie opravdu nekecá, už je toho skutečně moc, tohle už přesahuje všechny možné i nemožné meze," řekl Klaus.

Prezident Zeman jmenoval Rusnokův úřednický kabinet minulou středu. Nahradil koaliční kabinet Petra Nečase (ODS), který skončil po skandálu spojeném s možným zneužívám tajné služby a údajným uplácením několika poslanců. Není ale zřejmé, zda kabinet jmenovaný proti vůli většiny v Poslanecké sněmovně, bude schopen získat potřebné vyslovení důvěry.