Jak všichni víme, význam slova forman se váže k cestování forman neboli „vozka", „kočí", „povozník" či „zasílatel nájemní dopravce". A právě v tomto přeneseném slova smyslu se naše Formanská stezka týká zasilatelství originálních zážitků. Pošli TO dál. Pošli NÁS dál.

Formanská stezka je dlouhá necelých 40 km. Na jejích devíti zastaveních na místech devíti regionálních výrobců si můžete také zasoutěžit.

Auto není nutné

Na každém zastavení budete hledat slůvka do tajenky, kterou vyluštíte až po dokončení celé trasy,tedy po dokončení všech zastavení na Formanské stezce. Vyluštěnou tajenku můžete zaslat na MAS v Heřmanově Městci a poté, budete-li mít štěstí, vás čekají pěkné ceny. Formanská stezka je podrobně popsána včetně přehledné mapky v aktuálně vydaném letáku Formanské stezky, který je pro vás připraven v Informačních centrech Železnohorského regionu.

Formanská stezka je díky variabilitě zvoleného cestování můžete ji projet autem, na kole či projít pěšky vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Cestování po Formanské stezce si můžete rozdělit do několika dnů, protože vzhledem k zajímavým místům zastavení je předpoklad, že budete každým místem zaujati a zdržíte se zde déle. Zvláště pokud „polechtáte" chuťové buňky ochutnáním výborných specialit našich regionálních výrobců nebo pokud budete zaujati prostředím, zvířaty, krásnou přírodou či zkrátka výrobní technologií či postupy výroby regionálních výrobců.

Přehlídka vodníků

O jaká místa zastavení se jedná? Putování po Formanské stezce začínáme v Horeckém Dvoře u obce Jedousov (toto místo jsme vám doporučovali jako zajímavý tip na výlet v květnovém měsíčním článku), kde navštívíme Zemi rytíře Sekolíka, seznámíme se s výrobou křížal, s biotechnologiemi Sekol a ekopanely.

Dále pokračujeme do Choltic, kde navštívíme zámek, pro malé děti je zde zajímavá expozice vodníků (poznají vodníka Labského, Vltavského, Horského a další) a expozice černého divadla. Po posilnění výbornými specialitami v místní zámecké restauraci pana Josefa Raby pokračujeme na rozhlednu Barborka, kde z rozhledny uvidíme v krásném horizontu široko daleko vzdálená místa, ale také absolvujeme stezku Buď fit, uvidíme zajímavé plastiky z kamene či památný strom chráněný obcí Svinčany (jeřáb oskeruše).

Dojde i na zvířata

Poté pokračujeme do Heřmanova Městce, kde navštívíme stálou výstavu regionálních výrobců v kanceláři MAS nebo i zámek a židovské památky. Dalším zastavením bude v Holičkách jedinečná farma Slunečný dvůr. Již samotné umístnění farmy je velmi poutavé, je odsud panoramatický výhled jako „na dlani" například na pásmo Orlických hor a na zajímavé orientační body například v Chrudimi, Mikulovicích či Ostřešanech. Na samotné farmě vás rádi přivítají pohostinní majitelé a jejich koně, na nichž se tu mohou svézt nejen děti, ale i dospělí.

Dalším zastavením je Babiččin Dvoreček v Licibořicích, kde se podíváme na domácí zvířata, nutrie, holuby a zavzpomínáme na časy našich rodičů či prarodičů řemeslníků a s tím spojené vybavení stroje, klasický dvůr se stavením a chlévy zkrátka babiččin dvoreček. Kolem kozí farmy se kousek odsud dostaneme k „Dědečkově obůrce", kde se opět můžeme projet na koních a podívat se na další, tentokrát lesní zvířata (daňci, divoká prasata atd). Ochutnat čerstvé mléko můžeme v zemědělském družstvu ve Stolanech a odsud už míříme na konec našeho zajímavého putování do Chrudimi, zde navštívíme MOMO Chrudim a alternativní jídelnu Kruh zdraví, kde ochutnáme zdravé a chutné pohoštění.

Prožijte krásný červenec spojený s množstvím zážitků při putování naším regionem. Přejeme i štěstí v naší soutěži při luštění tajenky!

Martin Písař, MAS Železnohorský region