Porota posuzovala kvalitu pokosu na soutěžním čtverci, který měl pro muže rozměry 10 x 10 metrů. Ženy se s kosou oháněly na poloviční výměře louky.

Kromě tradičních účastníků z jižních Čech a Orlických hor přijeli hned tři nováčci, celkem se tak utkalo 16 mužů a 9 žen.

Obkročmo? Tak přece dámy na koni nesedí. Krásné šaty, rukavičky, klobouky, to vše bylo v sobotu v zámeckém parku k vidění.
FOTO: Krása, kam se podíváš. Ve Slatiňanech zazářily dámy na koních

Vítězem osmého ročníku se stal František Šmolík z Radošic v jižních Čechách. Spravil si tak náladu po dvou neúspěšných ročnících, kdy jednou zlomil kosu a podruhé byl poražen slovenským reprezentantem Markem Hedvigou.

Na druhé příčce se umístil mistr České republiky z roku 2018 Miroslav Šobr ze Strakonic. Svůj finálový díl sice dokázal pokosit za neuvěřitelné 4 minuty a 40 vteřin, ale dostal od rozhodčích penalizaci za horší kvalitu pokosu.

Třetí místo patří Ladislavu Kubovcovi z Vimperku. Nejlepším domácím borcem byl organizátor celé soutěže Vít Žďárský.

Ženská kategorie měla tentokráte rekordní účast. Devítka žen se statečně popasovala s velmi tvrdou a suchou trávou, která dokázala potrápit i nejednoho muže. Vítězství si odvezla Jana Lesáková ve skvělém čase 2 minuty a 29 sekund. Druhá byla tradiční účastnice Úherčického sekáče Marie Tupá z Bernartic u Písku a třetí skončila Hana Vomáčková.

Nehoda se stala v sobotu dopoledne u obce Střemošice.
Mířili na sraz veteránů. Vozidlo skončilo na střeše, posádka v péči lékařů

Početní diváci si pochvalovali krásné kroje, ve kterých většina sekáčů nastoupila, odvážlivci si mohli vyzkoušet kosení, naučit se kosu naklepat, nebo se svést na koních.