"Z důvodu událého sesuvu půdy a přetrvávajícího narušení stěn v Pivnické rokli jsme nuceni tuto přírodní památku dočasně uzavřít. Prosíme, dodržujte toto omezení a nevstupujte ani do spodní, zdánlivě bezpečné, části rokle," upozornilo na svých stránkách vedení obce Zderaz u Skutče na Chrudimsku.

Všechny vstupy do Pivnic jsou podle oznámení opatřeny páskou a varovnou tabulí. "Žádáme vás ale o sdílení tohoto příspěvku, aby se informace dostaly k lidem, kteří třeba plánují v rokli přespat pod převisem. Děkujeme JSDH Luže, JSDH Hluboká a našemu veliteli výjezdové jednotky za včerejší akci na místě a za samotnou informaci o stavu lokality."

Historický letoun Aero-145 měl na cestě z Austrálie mezipřistání v Kunovicích. Pilotoval jej Richard Santus (na snímku); pondělí 29. ledna 2024
Historický letoun Aero-145 přiletěl z Austrálie do Podhořan u Chrudimi

Pivnická rokle je divoký kaňon vyhloubený v pískovcích a opukách v turisticky vyhledávaných Toulovcových Maštalích na pomezí Chrudimska, Svitavska a Orlickoústecka. Příkré stěny se k sobě místy přibližují tak, že vytvářejí úzké soutěsky. Dnem rokle protéká občasný potok (výška hladiny záleží na počasí). Skály jsou tvarované erozí, najdete zde vodopádové stupně, převisy, dutiny, skalní tunel i pseudokrasovou jeskyni. Divokost rokle dotvářejí kmeny stromů popadané na její dno. Obtížná místa v horní části jedné z roklí se překonávají po dřevěných žebřících.

Pivnická rokle bývá nazývána také jako Žižkovy maštale.

Mohlo by vás zajímat: Mohutný finiš. Hned čtyři úseky dálnice D35 budou vysoutěžené během pár týdnů