„Co se dá dělat, musím to obejít kolem divadla, takže delší cestou. Na náměstí budu o deset minut déle, z toho se nezblázním. Riskovat úraz opravdu nemá cenu,“ pokrčila rameny studentka Lucie, která přijela do Chrudimi navštívit kamarádku. Ač je ve studentském věku, patří mezi ty zodpovědné. Myší díra a cesty k ní jsou uzavřené od minulého týdne, jenže každodenně někdo zábrany svévolně odstraňuje ve snaze projít do centra nejkratší cestou.

„Je to stále dokola, lidé jsou nepoučitelní. Stále musíme instalovat nové pásky, rovnat železné i dřevěné zátarasy. Místo monitorujeme, ale samozřejmě tam v době naší přítomnosti nikdo neprochází. Když hlídka odjede, je to tu nanovo, zábrany jsou posunuté a pásky roztrhané,“ popsal vrchní strážník Městské policie v Chrudimi Lukáš Dvořák.

Myší díra bude nejspíš uzavřena dlouhodobě. „V současné době se zpracovává technická dokumentace a návrh, jak tuto havárii řešit,“ potvrdil chrudimský místostarosta Aleš Nunvář.

Vážná nehoda na obchvatu Chrudimi
FOTO: Na obchvatu Chrudimi se srazila tři osobní auta, silnice byla uzavřená

V úvahu připadá to, že se opevnění vyztuží betonovými piloty anebo se trhlina odkope a znovu zacelí - to záleží na odborném posudku v technické dokumentaci. Vedení města zřejmě bude muset za opravu hradeb zaplatit značnou finanční částku. „Budeme se snažit peníze nalézt v rozpočtu rychle, aby se Myší díra mohla co nejdříve otevřít,“ řekl Nunvář. Na otázku, zda půjde o týdny či měsíce, odpověděl, že se přiklání spíše k druhé variantě.

Trhlinu v opevnění zřejmě způsobilo promáčené podloží po dlouhotrvajících deštích. V minulosti už byly chrudimské hradby několikrát poškozeny, a to například v Lázeňské ulici nebo Na Kopanici. „Jde o staré opevnění a monitoring je proto velmi důležitý,“ dodal místostarosta.

Chrudimskou Myší díru letos provází smůla. Ještě předtím, než ji statik nechal uzavřít, se stala terčem zájmu neznámého sprejera, který těsně po vybílení omítku počmáral. A nejen to, jeho "podpis" se ocitl i na fasádě domu u divadla, na dlažbě nebo opěradlech laviček. Případ vyšetřuje policie. „Pachatel zatím nebyl zjištěn, čekáme také na vyčíslení škody od města,“ uvedla mluvčí krajského policejního ředitelství Eva Maturová.