"Starý kříž, který stál na stejném místě až do konce loňského roku, byl na celém povrchu napaden hnilobou a v prosinci 2019 navíc těžce poškozen při větrné smršti, která tehdy Chrudimsko zasáhla. Proto jsme se rozhodli urychlit vybudování kříže nového, a to hned, jakmile nám to přírodní podmínky dovolí. Svůj plán jsme splnili," uvedl ředitel Památníku Lidice a Památníku Ležáky Eduard Stehlík.

K instalaci nového kříže na kopci Zárubka byla použita zbylá část peněz, které loni v létě zasílali lidé na odstranění škod po povodních, jež se přes pietní území v Ležákách prohnaly. "Nový kříž je tak nejen historickým mementem, ale zároveň i hmatatelným symbolem dárcovské pomoci. Moc za ni jménem svým i jménem zaměstnanců Památníku Ležáky a Památníku Lidice děkuji," vzkázal Eduard Stehlík.

Ležácký areál má nyní nejen nový kříž s trnovou korunou, ale od loňska i opravené hrobodomy - pomníky s křížem, které se nacházejí přesně v místech, kde stály domky ležáckých rodin. Kamenné stavby už zásah restaurátorů potřebovaly, od jejich vzniku v 50. letech je nikdo neopravoval. V minulosti kvůli nedostatku peněz docházelo k údržbě architektonických prvků pouze sporadicky a většinou až ve chvílích, kdy byly bezprostředně ohroženy.

Hrobodomy v Ležákách se konečně dočkaly zásahu restaurátorů
Hrobodomy v Ležákách se konečně dočkaly zásahu restaurátorů

Hrobodomy mají na sobě kříž, který je symbolem prostupujícím celou krajinou. Architekt Ladislav Žák, jenž současnou koncepci pietního území po válce zpracoval, jej vybral jako silný motiv. Bohužel se nevyplnil jeho záměr vybudovat v pietním území, které nazval Obytná krajina, dvacet metrů vysokou kapli se sarkofágem. Měla stát nad nově osazeným křížem s trnovou korunou, ale v době poválečné výstavby pietního území záměr zhatil nedostatek finančních prostředků. Prostor na ni určený ale nepatří Památníku Ležáky, je v soukromém vlastnictví, takže případná výstavba kaple a dotažení Žákova odkazu v současné době nepřipadá v úvahu.

Památník Ležáky se uvnitř i zvenčí připravuje na znovuotevření, což zahrnuje mimo jiné zahradnické, údržbářské a úklidové práce. Pro nadcházející návštěvnickou sezonu chystá nové suvenýry, například sérii turistických vizitek nebo dosud nikdy nerealizované turistické mapy.

Památník Zámeček
Dozvuky problémů v Lidicích. Pardubický Zámeček nebude jejich součástí

Kvůli protiepidemickým omezením nebylo pietní území uzavřeno, do venkovního areálu mohli a mohou lidé běžně vstoupit s podmínkou dodržení platných nařízení. Na otevření ale stále čeká muzeum.

Podle ředitele Eduarda Stehlíka se červnový pietní akt k uctění památky vyvražděných ležáckých obyvatel uskuteční, ale s největší pravděpodobností to bude ve stejném duchu jako v loňském roce. Oficiální vzpomínka za účasti zástupců politické scény se konala dopoledne, pro individuální návštěvy veřejnosti pak byl vyhrazen zbytek dne. Lidem se komorní ráz velmi líbil.

"Řekl bych to asi tak: přišli ti, kteří to chtěli, cítili to v sobě. Nebyli zde lidé, kteří se chtěli do dopoledního programu dostat jen proto, aby byli viděni," zdůraznil Stehlík. Dodal, že tlak takzvaných celebrit byl značný a nechyběly ani výhrůžky a nadávky.