Soutěž má prověřit schopnosti a dovednosti příslušníků průzkumných jednotek napříč armádou. Čeká na ně v průběhu čtyř dnů 23 náročných disciplín na trase čítající minimálně 100 km pěších přesunů náročným terénem. Pokud tedy chtějí hlídky pomýšlet na úspěch, musí každý člen týmu prokázat mimořádnou fyzickou připravenost, psychickou odolnost a perfektní spolupráci.

"Letošní námět soutěže je inspirován působením československých dobrovolníků rozmístěných po vojenských základnách ve Velké Británii, kde museli projít náročným výcvikem pro zasazení na okupovaném území. Týmy budou postupně procházet stanoviště ženijních, střeleckých, zdravotních, lezeckých a topografických dovedností, čekají na ně i vyčerpávající přesuny a plavání." uvedl mluvčí soutěže Marek Pavlica ze 102. průzkumného praporu v Prostějově.

Výsadkáři nedávno cvičili na na Seči, podívejte se na fotky:

Vojáci nejprve vše osahali s plovacími vestami a po ukázce od instruktorů kurzu (jak můžete vidět na této fotografii) vše opakovali...
FOTO: Výsadkáři skákali z hráze do přehrady a přelézali ji po laně. V uniformách

Noční střelba z pistole, zdolání kolmé skály, překonání vodních překážek a další úkoly jsou pro soutěžící hlídky vskutku náročné. A když se voják musí postarat o "zraněného" kolegu, klání nabírá grády i po psychické stránce.

A to není všechno, organizátoři při přípravě soutěže připravili i další disciplíny, které musí soutěžící plnit ve dne v noci. Spánku je málo a první dva dny byly velmi náročné. Chrudimáci si prozatím vedou dobře, v pondělí skončili na čtvrtém místě, v úterý obsadili sedmou příčku z osmnácti. Naděje na medailové umístění je tedy stále reálná.

Jak takové cvičení probíhá? Podívejte se na zápisky Marka Pavlicy z druhého dne

Den druhý

Sychravé ráno ve výcvikovém kempu. Soutěžní hlídky využily po nočních disciplínách pár hodin odpočinku k nabrání čerstvých sil. Ve stanovený čas jsou již všichni sbalení a vyráží k rozchodišti, kde si každý tým losuje první kontrolní bod. Poté je čeká plnění specifických úkolů na jednotlivých stanovištích, rozmístěných v téměř dokonalém kruhu. Počasí dnes ve VVP Libavá nezklamalo a celý den hlídky bičuje studený déšť a nárazový vítr.

Zejména u disciplíny vojenské lezení je déšť a vítr faktorem, se kterým se musí počítat. Na soutěžící si pořadatelé přichystali kolmou stěnu, se čtyřmi trasami na vrchol. Pro každého člena týmu jedna. Vojáci neváhají a po krátkém poučení se ihned vydávají vzhůru. Krom klasického lezení po skále zdolávají provazový žebřík, „indiánský“ žebřík, síť a visutou kládu. Po dosažení nejvyššího bodu „ferratového výstupu“ se musí každý z týmu pustit šikmým slaněním na protější břeh řeky Bystřičky. V údolí Bystřičky ještě hlídky procházejí mlýnským náhonem vytesaným ve skále, kde se hladina vody zvyšuje a strop snižuje. Ačkoliv disciplína nebyla bodovaná, její nesplnění se penalizovalo připočtením 30 minut k celkovému času, téměř všichni se tak rozhodli brodění podstoupit, a to i přes nepohodlí v podobě neseného batohu s vybavením.Chrudimští vojáci bojují v Prostějově. Vedou si dobřeChrudimští vojáci bojují v Prostějově. Vedou si dobřeZdroj: 102. průzkumný prapor Prostějov

Nepříznivé povětrnostní podmínky prověřily i střelecké dovednosti družstev. V duchu výcviku na základnách ve Velké Británii musejí hlídky prokázat schopnost ovládat útočnou pušku, pistoli i samopal, při střelbě z různých střeleckých poloh a za pohybu. Nejen střelba, ale i dovednost postarat se o zraněného kolegu je nedílnou součástí portfolia „průzkumáka“. V tom prověřuje soutěžící další stanoviště. Zde mají za úkol pohotově ošetřit figurínu s namaskovanými zraněními a na improvizovaných nosítkách ji v časovém limitu dopravit na bezpečné místo. Poslední z výčtu hodnocených disciplín je nácvik zničení cíle. Každý tým si dle vlastních výpočtů nachystá časovou roznětku tak, aby stihl odběhnout do bezpečné vzdálenosti, než imitace výbuchu „zničí“ připravené minomety.

Teprve po splnění všech připravených úkolů a „cvaknutí“ průběžných kontrolních bodů do karty týmu se hlídky mohly přesunout do výcvikového tábora. Zde přichází zasloužený odpočinek, který však nebude mít dlouhého trvání. Výsadek na okupované území Protektorátu Čechy a Morava je očekáván každou hodinou…

Marek Pavlica