V pátek dopoledne jen byla velká část cest včetně mostků pod vodou, na celém území jsou popadané stromy a kolem křížů leží uvízlé větve. Správci pietního území proto varovali případné návštěvníky před nebezpečím pádu do potoka. Z potoka Ležák, protékajícího údolím, je totiž nyní divoká řeka.

„Žádáme návštěvníky, aby dbali zvýšené opatrnosti při pohybu pietním územím,“ uvedla ředitelka památníků Kamila Chvojková. Na místě však situace není zdaleka tak dramatická, jak by se mohlo zdát.

Vše o následcích bouřky v Pardubickém kraji najdete zde

Samotná průrva v hrázi je opatřená provizorní zábranou. Vznikla v místě, kde ještě před zhruba 15 lety rostla obrovská smuteční vrba, při jejím pokácení ale podle slov zdejšího porybného nedošlo rovněž k vyjmutí kořenů. „Ty uhnily a voda z rybníka poté, co se včera přelila přes nízkou hráz, si teď našla cestu i spodem. Udělala v místě kořenů metr hlubokou průrvu a pod hrází vytéká kolem hlavní odtokové trubky,“ uvedl místní porybný.

O dlouhodobě havarijním stavu hráze rybníka Ležák jsme psali zde:

Rybník v Ležákách je v havarijním stavu, oprava bude drahá
Rybník v Ležákách je v havarijním stavu, oprava bude drahá

Velká voda zaplavuje území Ležáků pravidelně, letošní záplavy nejsou výjimkou. Jen vloni tu bylo podobných povodní pět. Teď však poprvé napáchala větší škody na hrázi. Ta jej totiž už delší dobu narušená, její už dříve plánovaná oprava si vyžádá 10 milionů korun.

„Když jsem se o havarijním stavu hráze rybníka po svém nástupu do funkce dozvěděl, zatmělo se mi před očima,“ řekl v květnu Deníku nový ředitel Památníku Lidice a Památníku Ležáky Eduard Stehlík.

Čtvrteční bouřka také vyplavila dětský tábor v Dolanech u Proseče:

#clanek|5837457#

Přípravu opravy však kromě vysokých nákladů komplikuje skutečnost, že rybník nepatří jen samotnému Památníku, ale jsou na ní i malé výměry patřící řadě jiných soukromých vlastníků. „Jsou to často velmi malé kousky půdy, jde o centimetry nebo metry,“ dodal ředitel památníku.

Už tehdy však Stehlík podotkl, že do příštího roku, na který vychází 80. výročí ležácké tragédie, by chtěl mít hráz opravenou. Ležáky byly nacisty vyhlazeny 24. června 1942.