Vašík Erben na svět přišel mamince Lence Labuťové na Nový rok v porodnici v Chrudimi, a to v jednu hodinu a čtrnáct minut po půlnoci. Měřil 53 centimetrů a vážil 4,3 kilogramu. Vašíkovi rodiče Václav Erben a Lenka Labuťová se seznámili asi před 8 lety na diskotéce, kde přelétla jiskra a krásná známost byla na světě. Po nějaké době spolu začali žít a bydlet v Třemošnici.

„Rodičovství jsme neplánovali, tak jak to přišlo, tak jsme to vzali, a měli jsme z toho velikou radost. Zpočátku jsme už věděli, kdo se nám narodí, ale vše se nám podařilo utajit. Termín porodu byl naplánován na 25. prosince, ale miminko si dalo na čas", sdělila šťastná maminka Lenka.

„ Přítelkyni jsem odvezl na Silvestra do porodnice a čekal, kdy přijde na svět malý Vašík. Volal jsem tam po půlnoci, ale žádné přesné informace jsem neobdržel. Kolem půl třetí ráno mně někdo volal že na sociální síti se píše, že se v nemocnici v Chrudimi již narodilo první miminko roku. Proto jsem tam hned zavolal a dozvěděl se, že jsem tatínkem malého Vašíka. Také jsme se dozvěděli, že malý Vašík je druhým občánkem Pardubického kraje. Ihned jsem to zapil s rodiči a ráno jsme jeli navštívit maminku Lenku a podívat se na malého Vašíka", popsal přítel Lenky Václav Erben.

Před zjištěním pohlaví měli budoucí rodiše již jasno, že narodí-li se chlapeček, bude mít jméno po tatínkovi. Případná holčička by dostala jméno Valerie.

Současně s malým Vašíkem byl přivítán v obřadní síni města Třemošnice též Davídek Kovanda, narozený 1. ledna v 5:45 hodin v porodnici v Chrudimi. Narodil se mamince Kateřině Kovandové a tatínkovi Jiřímu Kovandovi. Po třináctiletém společném životě je to jejich první děťátko. Porodní váha Davídka byla 4,15 kilogramu, měřil 53 centimetrů.

„Pro mne je to krásná událost, protože během působení na radnici se mně nestalo, abych tak brzo vítal prvního občánka Vendu Erbena, narozeného 1.1.2013 z Třemošnice a prvního občánka okresu Chrudim. Chceme být štědřejší a vyrovnat se Pardubickému kraji, kromě klasických dárků dostanou od města Třemošnice do kolébky 5000 kč a zlatý řetízek s nápisem V - Vašík a druhý D - Davídek," sdělil starosta města Třemošnice Stanislav Peca.

Za padesát let, co se koná vítání občánků na radnici v Třemošnici, ještě se nestalo, aby prvními občánky města Třemošnice byly děti narozenéi hned 1. ledna, na Nový rok.

Redakce Deníku se připojuje ke gratulatům a malým občánkům přeje šťastnou budoucnost.

PAVEL KALINA