Někteří občané se tak často po dlouhou dobu ani nepotkají a jen tu a tam z doslechu se jeden o druhém něco dozví. Ze zaměstnání domů a z domu do zaměstnání. Na setkávání není čas, prostor ani síla. Obchod, hospoda, i jídelna AGRO Liboměřice a.s. a částečně mateřská školka jsou místa běžného setkávání a i ta jsou čas od času v ohrožení své existence.

V roce 2011 se zrodil nápad, který se díky příznivým okolnostem mohl zrealizovat. Obec navázala spolupráci s Městskou knihovnou v Chrudimi, získala dotaci z Ministerstva kultury na obnovu činnosti knihovny a také paní J. Ozorákovou z programu UP pro vytváření veřejně prospěšných prací na obcích, která pečlivě a trpělivě uspořádala knižní fond původních, občany darovaných a městskou knihovnou zapůjčených, knih. Celý prostor malé knihovny na OÚ, který sloužil spíše jako sklad, byl vyklizen a zútulněn. Přímo se nabídla možnost pořádat zde zajímavé drobné akce, které by zaujaly různé skupiny obyvatel a přispěly k jejich bližšímu setkávání.

Takže nyní jsme zde kromě jiných akcí měli ve středu 28. března již 4. obecní dílnu, po korálkování a smaltování tentokrát na téma velikonoční tvoření. Sešli jsme se z šesti vesniček (Janovice, Pohled, Mladoňovice, Rtenín, Petříkovic a Mýtka) a pod vedením milé a laskavé paní Květy Novotné z Chrudimi jsme ubrouskovou metodou vytvářeli krásné a nápadíté dekorace z úplně obyčejných věcí jako jsou kameny, konzervy, dlaždice nebo staré květináče. Při společném tvoření, povídání a humoru nám spolu bylo moc dobře.

Na otázku, kde obec bere peníze na drahé lektory, existuje překvapivá odpověď. Naštěstí ještě existují lidé, kteří se nezištně a rádi podělí o své dovednosti a znalosti a nemusí být ani zdaleka. Každá obec jich má při bližším zkoumání víc než dost.

Ivana Blehová