"Máme velkou radost. Ty troje housle byly rozbité na třísky a nyní jsou jako nové," pochvaluje si ředitel školy Petr Klas. Při středečním setkání se zástupci věznice v Odolově se setkal se svým přítelem Pavlem Staňkem, bývalým koncertním mistrem, který byl dlouhá léta členem orchestru Virtuosi di Praga. Tento nadaný violista procestoval kus světa a nakonec se i kvůli rodině rozhodl stát se dozorcem ve věznici. Nyní vězňům ukazuje, jak se dá rozeznít jimi vyrobený nástroj a vede je také k lásce k hudbě. Společně s Pavlem Staňkem do Hlinska zavítal i Zdeněk Hetfejš, který ve věznici působí působí jako pedagog volného času. Byl to právě jeho nápad, zkusit vyrobit hudební nástroj.

"Nejprve jsme ve vězeňské truhlářské dílně vyráběli dřevěné prvky pro dětská hřiště, potom následovaly didaktické hračky a nakonec nastal čas na opravu prvních houslí. Každý měsíc jsem si dával peníze z výplaty stranou a potom jsem za ně v bazaru koupil rozbité housle, které jsem se snažil opravit," vzpomíná Zdeněk Hetflejš. Začátky výroby má spojené se střední školou v Lubech u Chebu, která se zaměřuje na výuku výroby hudebních nástrojů.

Ve vězeňské truhlářské dílně pracují vždy tři nebo čtyři amatérští houslaři. Na tuto činnost se každý nehodí, ale mnozí, kdo jí propadli, získali koníčka na celý život, ať už se jednalo o kominíka, hokejistu nebo řidiče kamionu. Za truhlařinu peníze nedostávají, ale mají dobrý pocit z toho, že potěšili hračkami malé děti a jejich nástroje se dostanou do rukou malých muzikantů. "Když housle vyrobí nebo opraví a já na ně začnu hrát, jsou překvapení i dojatí. Je to pro ně slavnostní okamžik," doplňuje Pavel Staněk.

Ilustrační foto. Zatmění.
Nenechte si ve čtvrtek ujít zatmění Slunce. Hvězdárna chystá přímý přenos

Věznice Odolov není určena pro největší zločince, průměrná délka "pobytu" je pouhých jeden a půl roku a většina odsouzených žádá v polovině trestu o podmínečné propuštění. Čas na výuku houslařiny je tedy velmi krátký, ale najdou se ti, kteří základy i pokročilé práce v pohodě zvládnou.

Zatímco dřív se děti spolužákovi s futrálem na housle posmívali, nyní je zájem o výuku obrovský. "V příštím školním roce k nám bude docházet 35 dětí, které se chtějí učit hrát na strunné nástroje. Máme v tomto oboru převis," potvrzuje ředitel hlinecké "zušky" Petr Klas. Proč zrovna housle? Zásluhu na tom má Pavel Šporcl, který svým nevšedním projevem děti inspiruje. "Ano, je to tak. Přišla k nám holčička k zápisu a přinesla si s sebou půlkové housličky modré barvy, které jí na přání koupila babička," usmívá se ředitel.

Pořízení prvních houslí stojí kolem čtyř tisíc korun, ale dítě brzy potřebuje větší a dražší nástroj. "Jsou rodiny, které mají víc dětí a kupovat všem nástroj by bylo pro ně hodně náročné. Díky houslím z věznice Odolov, které zapůjčíme za symbolický poplatek domů, mnohým rodičům finanční starosti odpadnou," uzavírá učitel hlinecké "zuš" Ondřej Kozderka.

Vše je na dobré cestě: Za rok budou v Orli zastavovat vlaky
Orel po letech marného snažení dosáhla svého. Za rok tu začnou zastavovat vlaky