Kdo zavítal v sobotu 27. ledna na Veselý Kopec mohl za doprovodu hudby, výskání a práskání bičem procházet skanzen společně se staročeskými maškary ze Studnic.

„Přišli k nám obyvatelé z vesnice Studnice, což je jedna z obcí, kde se masopustní obchůzky předávají po generace v téměř v nezměněné podobě. Masopustní obchůzky se konají i v dalších vesnicích na Hlinecku, jako je třeba Vortová, Hamry, Jeníkov, Stan nebo místní část Hlinska Blatno. Všude mají obchůzky stejný charakter, podobu a všude potkáte stejné masky. Masky, které tady vidíte, mohli lidé potkávat před 100 až 200 lety na Hlinecku, jejich podoba je téměř nezměněná,“ Deníku potvrdila etnoložka Ilona Vojancová.

Ten, kdo se přiblížil k masopustním maškarám mohl okusit na vlastní kůži jaké to je, když se kobyla rozhodne zlobit, nebo když si maškary vyberou někoho k laškování. Přihlížejícím divákům se tak dostalo od maškar pocty v podobě pomazání černidlem v obličeji, vymetení, ale také si mnozí s nimi zazpívali či si jen tak skočili do rytmu hudby.

Obchodní centrum Kateřina, dříve Borzna, městu nepatří. Ale pozemek před ním včetně kašny zvelebit může.
Bezdomovci, špína a změť majitelů. To je bývalá Borzna. Ostud má Chrudim ale víc

Každá maškara má svůj úkol a své poslání. Na Veselý Kopec dorazila červená i černá, a tak si diváci užili pohled na vymóděné kominíky, čtveřici svobodných turků, slamění, kteří jako vždy vynikali svou vysokou ozdobenou kuželovou čepicí, rasa, jež doprovází svou kobylu, ale třeba i na medvěda s medvědářem, který nespustil oko ze svého medvěda, a tentokrát ani z malého medvíděte, jež bedlivě doprovázelo celý průvod. Ti všichni a mnozí další byli k vidění. Za společného pochodu procházeli jednotlivá roubená stavení, kde například kominíci zkontrolovali komíny, zda kamna topí a kde jim k tomu při hudbě zatančili turci. Ani hospodář nezůstal pozadu a kobylám nabídl své nejlepší zrní.

Návštěvníci mohli ochutnat připravené pochoutky a dobroty přímo z pece. Ve stáncích a roubenkách bylo možné zakoupit medovinu, koblihy či si ochutnat v Hospůdce Na vejměnku jitrnice vlastnoručně vyráběné v prostorách skanzenu na Veselém Kopci.

„Je dobře, že se udržuje tradice a ani to oblečení si ty maškary nzměnily. Masopust znám už od dětství, dříve jsem bydlela na Hlinecku a možná proto se mi ten místní nejvíc líbí,“ řekla paní Květa Černá z Prahy.

Od roku 2010 je zapsán masopust Na Veselém Kopci se třemi nedalekými obcemi do nemateriálního dědictví seznamu UNESCO.

Zdroj: Michal Žampach