"Výstavba obchvatu Chrudimi na silnici I/37 probíhá dle harmonogramu. Na 4,5 km dlouhém úseku, který je tvořen sedmi mostními objekty, se intenzivně pracuje. Celý úsek v hodnotě 571 milionů bez DPH plánujeme zprovoznit do konce letošního roku," informovalo na Twitteru Ředitelství silnic a dálnic.

Nejdelším mostem stavby, která zahrnuje obchvat Vlčnova a Slatiňan, je třípólový železniční nadjezd vedoucí nad tratí Slatiňany – Skuteč, který je dlouhý 90 metrů.

Příští rok se rovněž Vlčnovští dočkají chodníku do Chrudimě. Čtěte zde: 

Silnice z Chrudimě do Vlčnova, kde by měl vzniknout chodník. Stavba druhé části chrudimského obchvatu pomalu spěje do finiše
Díky obchvatu se lidé příští rok dočkají chodníku z Chrudimi do Vlčnova

"Momentálně na něm probíhá betonování říms a závěru. Na násypovém tělese vysokém místy až 9 m, na jehož vybudování bylo využito zeminy z místních zdrojů, mají už pracovníci stavby položenou podkladovou a ložnou vrstvu asfaltu. Po stranách náspu jsou prováděny terénní úpravy," uvedlo ŘSD.

Před měsícem ještě asfaltové podkladní vrstvy na obchvatu nebyly: 

Práce na chrudimském obchvatu, konec května 2021
VIDEO: Na stavbě chrudimském obchvatu se maká o sto šest

V rámci stavby obchvatu byly na celém 4,5kilometrovém úseku provedeny výkopové práce o celkovém objemu bezmála 100 tisíc metrů krychlových a vybudovány náspy o objemu 211 tisíc metrů krychlových. Kvůli snížení hluku způsobeného provozem budou na obchvatu vybudovány tři protihlukové stěny v celkové délce 600 metrů.

Výsledná podoba obchvatu už je dobře zřetelná i laickým pozorovatelům. Například na MÚK Slatňany u Orle je již hotové podloží nájezdových větví a objevila se i skrývka pro budoucí kruhový objezd na silnici II. třídy od Chrasti kvůli napojení obchvatu.

Jste netrpěliví a už se chcete po obchvatu projet? Zkuste to ve vizualizaci obchvatu, která zahrnuje i jeho hotovou první část od Medlešic do Chrudimě:

Zdroj: Youtube

Přerušená už je kvůli stavbě i donedávna (oficiálně zrušená, ale) fyzicky existující propojka po původní silnici III. třídy od Třech Bubnů ke Kauflandu. Využívali ji především cyklisté. Chrudimská radnice plánuje propojku coby cyklostezku na stejném místě v nejbližších letech obnovit, a to jednoduchým mostem přes obchvat.

"Bylo by to potřeba, ten pársetmetrový úsek cesty od kruhového objezdu u Kauflandu k odbočce na Tři Bubny u dnešního ukončení obchvatu je na kole kvůlli hustému a rychlému provozu velmi nepříjemný," řekl Martin Kadlec z Chrudimě. 

Stav výstavby druhé části chrudimského obchvatu na přelomu března a dubna 2021
FOTO, VIDEO: Prosincový termín zprovoznění chrudimského obchvatu stále platí

Výstavba obchvatu Chrudimi na silnici I/37 probíhá dle harmonogramu.Výstavba obchvatu Chrudimi na silnici I/37 probíhá dle harmonogramu.Zdroj: ŘSDVelmi frekventovaná a kvůli své malé šířce nebezpečná i pro motoristy je i samotná silnice na Tři Bubny. Ta však nyní slouží jen jako provizorní napojení obchvatu do Slatiňan a očekává se, že provoz na ní po prosincovém otevření druhé poloviny obchvatu výrazně zeslábne. 

Obchvat uleví zejména od tranzitní dopravy občanům Chrudimi a Slatiňan. Podle zkušeností obchvaty měst odvedou jen zhruba třetinu dopravy, a to té tranzitní ve směru Pardubice - Vysočina, která je ale především kamionová. Ta dělá největší problémy s dopravou a hlukem.