Třeba v Chrudimi jsou na opatovické teplo napojeny až na jednu výjimku všechny školy, sídliště, domy s pečovatelskou službou i tamní nemocnice. "U malého nádraží je záložní zdroj, který v současné době uvádějí pracovníci elektrárny do provozu. Jde o velkou plynovou kotelnu, která bude v poměrně krátké době schopna teplo z horkovodu nahradit. S ředitelkou elektrárny jsem v kontaktu, vím, že na odstranění havárie se usilovně pracuje," řekl chrudimský starosta František Pilný.

O aktuální situaci a výhled obnovení dodávek se zajímal hejtman a předseda Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martin Netolický. Pochopitelně jeho pozornosti neunikly ani nemocnice v Pardubicích a Chrudimi. „Obě nemocnice disponují náhradními zdroji - kotli a vyvíječi páry, které je možné v případě přerušení dodávky teplé užitkové vody a tepla využít. V obou případech již byly náhradní zdroje k těmto účelům spuštěny. V případě Chrudimské nemocnice jsme náhradními zdroji schopni nahradit kapacitu plně. V rámci Pardubické nemocnice by bylo pro plnou náhradu nutné odstavit prádelnu,“ sdělil hejtman Netolický.

Zdroj: FB

Bez dodávky tepla se ocitli žáci i studenti. "Byli jsme hned ráno upozorněni Elektrárnou Opatovice, že došlo k havárii. No, my bychom si toho, upřímně, ani nevšimli, protože naše škola byla nedávno zateplená," usmál se ředitel chrudimské průmyslovky František Mihulka.

Naštěstí se lednové teploty na Chrudimsku vymykají z normálu a neklesají pod nulu. "Zrušili jsme plánovaná koupání v našich třech střediscích osobní hygieny. Klienti mají možnost si v bytech zapnout svůj přímotop nebo jsou dostatečně oblečení. Jsou i ti, kteří to nepociťuji a vypnuté topení jim nevadí," uvedla ředitelka Centra sociálních služeb a pomoci v Chrudimi Hana Darmovzalová.

Havárie mezi Hradištěm na Písku a Hrobicemi nastala ve čtvrtek brzy ráno, tedy v době, kdy lidé jezdí do zaměstnání. "Na místo po sedmé hodině vyrazily dvě naše hlídky, a to z pohotovostního eskortního oddělení a hlídkové služby. Z potrubí se silně pářilo, bylo nutné úsek uzavřít a dopravu odklánět. Protože se tvořila ledovka, kolem deváté hodiny úsek ošetřil sypač," přiblížila mluvčí krajského policejního ředitelství Andrea Muzikantová.