Do Předhradí u Skutče se vrací tradice pivovarnictví, a to svou novou expozicí, která je od letošní sezóny umístěna na hradě Rychmburk. Návštěvníci si tak mohou připomenout doby před 100 lety, kdy v obci fungoval pivovar, který byl součástí rychmburského panství.

"Ve druhém podlaží máme nově nachystanou expozici o pivovarnictví v Pardubickém kraji. Expozice popisuje historii vybraných pivovarů a popisuje, jak se dříve vyrábělo pivo, jaké byly potřeba suroviny, a to v bývalých pivovarech Rychmburk nebo Košumberk, které jsou tady nejblíže,“ řekla ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.

„Jsem moc rád, že se obnovila tato výstava, už můj děda mě vyprávěl o pivovaru, který tady dříve stával,“ řekl Miroslav Chalupník ze Skutče.

Rychmburk.
Nešťastná láska. Ve zdech Rychmburku byly nalezeny kosti. Patřily Markétě?

Na úpravu hradu investuje Pardubický kraj již třetím rokem po pěti milionech korun. Tyto investice nejsou určeny pouze na expozice, ale letos byly použity například i na nové okapy, vysprávku části mostku nebo na dovybavení prostor ve druhém podlaží.

„V září sem chystáme umístit gotický oltář z kostela sv. Kateřiny z Chrudimi, což je nejcennější gotický oltář dochovaný ve Východních Čechách,“ Deníku řekl náměstek hejtman Pardubického kraje Roman Línek.

Před rokem 2021 hrad sloužil klientům sociálního ústavu a nyní je ve správě Pardubického kraje.