V pondělí odpoledne se temperamentní vranka představila novinářům a fotografům v celé své kráse. "Nemá na těle bílé skvrny, je klabonosá (kůň má vyklenutý profil, pozn. red.), taky je temperamentní. Má dobré předpoklady," pochválila novorozenou vranku zootechnička Kateřina Neumannová.
Monteria se rychle rozkoukává, zajímá ji okolní svět. To, že se odpoutá od mámy a radostně skotačí opodál, vnímá zřejmě jako velké dobrodružství. Zůstane u matky šest nebo sedm měsíců a potom ji čeká "školka" v hřebčíně v nedalekých Slavicích. Tam mladí starokladrubáci zůstávají asi do tří let věku, aby se poté zapojili do výcviku.
Psali jsme před rokem o prvním loňském hříběti:
První porody ve slatiňanském hřebčínu jsou načasovány právě na polovinu února, loňským přírůstkem byl hřebeček Generalissimus Serrana I-16, který se narodil 13. února.
Tradice chovu koní v Kladrubech nad Labem sahá minimálně do poloviny 14. století. Více než 300 let (1579–1918) byl hřebčín v Kladrubech nad Labem císařským dvorním hřebčínem, který zajišťoval koně pro císařský a královský dvůr v Praze a ve Vídni. O vraníky, kterých je také 250, se národní hřebčín stará v někdejších stájích knížecího rodu Auerspergů ve Slatiňanech. Tamní hřebčín byl založen v roce 1898 jako zámecký a nachází se na severním okraji města v zámeckém parku. Vznikl z původních stájí pro dostihové koně a koně pro parforsní hony.
Nyní už budou přicházet na svět další hříbata. "Máme ještě devětatřicet březích klisen," potvrdila Neumannová.
Celkem čtyřicet novorozených koníků má letos spatřit svět také v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem, jehož je slatiňanský hřebčín součástí. Letos tam přivítali první přírůstek už 23. ledna a klisnička dostala jméno Amoria-14.
Národní hřebčín Kladruby nad Labem představuje jeden z nejstarších hřebčínů na světě a zároveň domov nejstaršího původního českého plemene koní - koně starokladrubského. Chová přibližně 500 starokladrubských koní, a to ve dvou barevných variantách. V Kladrubech nad Labem je ustájeno 250 běloušů.