„V rámci Dne pro rodiny Pardubického kraje jsme připravili celou řadu zajímavých aktivit, které jsou speciálně pasované do keltského skanzenu, takže tady děti mohou vyrábět vlastní minci, upéct si placku, zastřílet z luku, vrhat nože, přestrojit se do keltského oděvu nebo do zbroje, dále pak by tu měla proběhnout projížďka na koních,“ řekl krajský radní pro sociální péči a neziskové sektor Pavel Šotola.

Na své si tu přišla starší generace, ale především ti nejmenší, pro které si organizátoři připravili mnoho aktivit, při kterých si mohli vlastnoručně vyrobit výrobek z hlíny nebo vyrazit minci či ochutnat zdejší keltské specitality. Programem provázela Andrea Moličová z improskupiny Paleťáci a pro děti byla připravena i hrací kata pro sbírání razítek za něž byly řádně odměněny.

Budovaná okružní křižovatka v Hrochově Týnci, 18.9.2023
FOTO: Polovina kruháče v Hrochově Týnci už stojí, hotovo bude za měsíc

Na celou akci byly pozváné všechny pěstounské rodiny z Pardubického kraje, ale i široká veřejnost. „Dobrá rodina je největší organizace v České republice, která pomáhá náhradním rodičům, pěstounům, osvojitelům a zájemcům i žadatelům o náhradní rodičovství. Náhradním rodičem může být kdokoliv, kdo si myslí, že má dostatek prostoru a dostatek lásky i síly pro další děťátko, kterému by chtěl poskytnout svoji péči a svůj domov,“ Deníku řekla Božena Kellerová z organizace Dobrá rodina.

Náhradní rodič musí splnit mnoho úkolů a musí projít také určitým procesem, aby se z něho mohl stát náhradní rodič. Poté může být dlouhodobým pěstounem, pěstounem na přechodnou dobu nebo i osvojitelem. Vše si ovšem musí dobře rozmyslet.

Touto akcí se zároveň zahájil Týden pěstounství, který proběhne od 18. do 22. září a bude nabízet Dny otevřených dveří, besedy o pěstounství, výstavy, setkání a mnoho dalšího. Na konkrétní programy se mohou návštěvníci těšit v Pardubicích, Svitavách, Litomyšli, Poličce, Ústí nad Orlicí, ale i v Chrudimi, Hlinsku, Moravské Třebové, Přelouči, Žamberku či v Lanškrouně. Ve čtvrtek 21. září se zase v Divadle 29 v Pardubicích lidem otevře beseda s tvůrci seriálu České televize Plné hnízdo o pěstounských rodinách.