"Spartany jsme si nechali na zimu, tohle je odrůda zvonkové a název toho žíhaného přesně nevím. S manželkou se zúčastňujeme moštování rádi, je to hezká akce," řekl stolanský obyvatel František Starý.

Práce na proměně šťavnatých plodů s sebou přináší spoustu nepořádku, a tak je pro každého zahrádkáře příjemné, že se jí vyhne a domů si odveze čistý finální výrobek. "Do kasičky na dobrovolné příspěvky jsme přispěli, to je samozřejmé," doplnila manželka Renata Stará.

Jeden z hlavních organizátorů Pavel Dvořáček s přáteli měl v sobotu plné ruce práce. "Jsme ve Stolanech takzvané náplavy. Když jsme se sem přistěhovali, nic moc se tehdy pro občany nedělo, a tak jsme to chtěli změnit prostřednictvím společenských setkání. A napadlo nás právě i moštování. Myslím, že se to povedlo," pochvaloval si.

Nehoda v nasavrckém kopci
Dva zranění po srážce motorky a auta v nasavrckém kopci, letěl sem vrtulník

Aby ne - celkem bylo zpracováno 1230 kilogramů jablek, z nichž se vylisovalo 678 litrů moštu. Kdo chtěl, domů si odnesl čerstvou šťávu, ale bylo možné si ji na místě nechat v elektrických hrncích pasterizovat. V druhém případě už nápoj vydrží do další sklizně jablek.

Na moštování se podílelo hned několik šikovných rukou. Jablka bylo nutné ve vaně omýt, potom následovalo drcení a lisování. Lidé na vše osobně dohlíželi, takže měli jistotu, že si pochutnají na moštu ze svých vlastních plodů. Potom už bylo na zvážení, zda do kasičky přispějí pořadatelům na nezbytné náklady.

Práce s drtičem a lisy je poměrně těžká, a tak se jí chopili muži. Ženy oproti nim vládnou uměním kuchařským, a tak se některé zúčastnily soutěže o nejchutnější štrúdl z jablek. Návštěvníci po ochutnání výrobků přidělovali jednotlivým závinům body. První tři pekařky získaly od obce potravinové balíčky a krásnou vařečku s vypalováním. Vítězka obdržela putovní žlutobílou zástěru. Třetí místo obsadila Eva Nováková; jako druhá skončila Dominika Tatíčková s babičkou a vítězkou letošního šestého ročníku se stala budoucí maminka Eliška Roztočilová.