„Máme zde cvičení," uklidňuje velitel čety hasičů z Chrudimi Kamil Petružálek. „Zkoušíme vyproštění osoby po pádu do koryta řeky, a to nejprve pomocí vany a kladkostroje. Následně zkusíme vytažení jen po žebříku bez techniky," doplňuje profesionální hasič.

A skutečně. Sotva vanu s figurantem vytáhne kladkostroj na pevnou zem, „zachráněný" Jiří Svratecký vstává a míří rovnou ke schůdkům, aby se do vody vrátil. Záchranáři z řeky ani nevylézají. „Plavu do Hamburku," krátí si čas mezi jednotlivými etapami.

Znovu do živlu

Humor vystřídá soustředění. Figurant už opět leží na nosítkách, ale nyní už ve vytažení nepomáhá technika. Záchranáři používají žebřík a po nakloněné rovině táhnout vanu vzhůru, úspěch spočívá pouze na síle hasičských paží. Práci komplikuje vysoké zábradlí, ale přesto neuplynou ani tři minuty a figurant se opět ocitá na pevné zemi.

„Taktické cvičení je dopředu naplánované a každý ví, co bude dělat, aby si to natrénoval. Ještě provádíme prověřovací cvičení, které řešíme jako ostrý zásah. O něm dopředu nevíme a jeho podobu nám určuje náš funkcionář. Každá směna by měla do roka projít dvěma cvičeními. Vždy se zkouší to, co je právě potřeba, a co se už dlouho nedělalo," dodává Kamil Petružálek.

Ačkoliv se jedná pouze o cvičení, záchranáři se na místo málem nedostali. Vinu na tomto zdržení nesou nezodpovědní řidiči, kteří vyplnili každé volné místo za divadlem tak, že hasičské auto málem neprojelo.

LUKÁŠ VANÍČEK