Městem prošel průvod anarchistů, kteří uctili akcí „NE dalším obětem neonacismu“ památku obětí neonacistického násilí po roce 1989. Desítky policistů dohlížely na celý průběh demonstrace. Muži v uniformách sice zaznamenali ve městě i skupinu pravicových extremistů. Ke střetu ale nakonec díky rychlému zásahu nedošlo. Celá akce se obešla bez nepokojů.

Zhruba od třinácti hodin se u vlakového nádraží ve Svitavách scházeli příznivci hnutí Antifa. Několik jich přijelo na demonstraci také vlakem. Policisté účastníky kontrolovali. Jednomu z mladíků dokonce hned na nádraží zabavili dřevěnou hůl. Přesto byla účast mnohem nižší, než se původně počítalo. Před patnáctou hodinou se vydala do ulic asi sedmdesátka demonstrantů. Samozřejmě pod přísným dohledem policie. „K řádnému zajištění klidu a veřejného pořádku jsme vypracovali bezpečnostní opatření. Do akce jsme nasadili několik desítek policistů, včetně pořádkové jednotky, psovodů a členů antikonfliktního týmu. Po celou dobu byla policie v úzkém kontaktu se zástupci města a s městskou policií, která se rovněž podílela na bezpečnostních opatřeních,“ sdělila vrchní inspektorka Anna Štegnerová.

K anarchistům se cestou připojila ještě skupina Romů ze sdružení Chceme žít! Extremisté došli na náměstí, kde jeden z nich přečetl krátký projev. V něm upozornil mimo jiné na případ svitavského Roma Otty Absolona, kterého zavraždil právě jeden z příznivců neonacismu. Poté se průvod vydal zpět na nádraží. Silný déšť tady demonstraci záhy ukončil.

Policisté zaznamenali na okraji města několik odpůrců, kteří zřejmě chtěli vyvolat spor. „Narušit poklidný průběh akce měla v úmyslu skupinka asi třiceti pravicových extremistů. Díky včasnému zákroku se policii podařilo zmařit možný střet s účastníky demonstrace,“ dodala Anna Štegnerová.

Aktivisté se do Svitav ale sjedou ještě 22. srpna. Svoji akci právě na tuto sobotu ohlásili skinheadi, kteří znovu upozorní na údajný justiční omyl. Jedná se o případ Vlastimila Pechance, který byl v roce 2003 odsouzen k sedmnácti rokům ve vězení za rasově motivovanou vraždu Roma Otty Absolona.